Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD'in bombalı saldırısı sonucu gerçekleştirilen katliamın 68’inci ayında anma etkinliği gerçekleştirildi. Katliamın yaşandığı Tren Garı’nda gerçekleşen anmaya, hayatını kaybedenlerin yakınları ve katliamda yaralananlar ile çok sayıda kişi katıldı. Katliamda yaralanan İshak Kocabıyık, “Biz son sözümüzü söylemeden, son cümlemizi kurmadan bu mahkemeler ve baskılar bitmeyecek” dedi.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nın dün görülen duruşmasında yaşananlara değinen Coşgun, “Daha yeni tanıklar dinleniyor. Mülkiye müfettişleri raporu gündeme daha yeni geldi. Ama dava seyrini değiştirmeyeceği gerekçesiyle taleplerimiz reddedildi. Katliamlar silsilesi önlenebilecekken göz göre göre yaşandı. Yaşam hakkını, adaleti savunuyoruz. ‘Kamusal sorumluluk var’ diyoruz. Dahil olan herkesin, her kurumun yargılanmasını talep ediyoruz. 68 aydır adalet mücadelesini takip ediyoruz. Yitirdiğimiz canlar için vazgeçmiyoruz. 3 Eylül'de dava devam edecek. Bu zamana kadar dayanışma içindeydik, dayanışmanın güzelliğini yaşıyoruz ve devam eden süreçte de dayanışma içinde olmayı dileriz” dedi.

ANIT TALEBİ

Coşgun, daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeleri yapılan ve olumlu sonuçlanan Gar önünde yapılması planlanan anıta da değindi. Sürecin hızlandırılması çağrısı yapan Coşgun, “Katliamın altıncı yılında anıt istiyoruz” diye konuştu.

Katliamda hayatını kabul eden Korkmaz Tedik'in annesi Zöhre Tedik ise adaletin birlik ile sağlanabileceğini vurgulayarak, katliam davasının bir sonraki duruşmasına katılım çağrısı yaptı.  

Barış, adalet ve kardeşlik söylemlerinden vazgeçmeyeceklerine dikkati çeken katliamda yaralanan İshak Kocabıyık da, “Biz son sözümüzü söylemeden, son cümlemizi kurmadan bu mahkemeler ve baskılar bitmeyecek” şeklinde konuştu. (MA)