11 baronun aldığı genel kurul kararı Türkiye Barolar Birliği'ne sunulduArtı Gerçek

Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Van, Aydın, Dersim ve Urfa baroları, TBB'yi Olağanüstü Genel Kurula davet etti. Alınan kararlar resmen TBB'ye teslim edildi.


Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Van, Aydın, Dersim ve Urfa baroları, Türkiye Barolar Birliği'ni Olağanüstü Seçimli Genel Kurula davet etti. Buna ilişkin alınan kararlar bugün resmen TBB'ye teslim edildi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nun olağanüstü genel kurul taleplerini ‘usül’ gerekçesiyle reddettiği 10 baro, geçtiğimiz hafta içinde TBB’nin “seçimli olağanüstü genel kurula gidebilmesi” için yönetim kurullarında yeni karar aldılar. Dersim Barosu’nun da katılmasıyla genel kurul çağrısı yapan 11 baro, bugün eş zamanlı verdikleri dilekçeler ile TBB’yi olağanüstü genel kurula çağırdı.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “11 baro olarak bugün dilekçeleri TBB’ye sunduk. Bu süreçten sonra karar TBB Yönetim Kurulu’nda alınacak. TBB seçimli ya da seçimsiz olağanüstü genel kurul kararı almak zorunda. Ancak ne zaman yapılacağına dair bir süre öngörmek zor. Biz en kısa zamanda olmasını istiyoruz” dedi.

Bu hafta toplanması beklenen TBB Yönetim Kurulu’nun en kısa zamanda seçimli olağanüstü genel kurul kararı alması bekleniyor.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan adli yıl açılış törenine, 52 baronun boykotuna rağmen katılarak büyük tepki çekmişti. Metin Feyzioğlu için süreç, 52 baronun boykot etmesine karşın Cumhurbaşkanlığında düzenlenen adli yıl açılış törenine katılmasıyla başlamıştı. Olağanüstü kongre çağrılarından ilkini, o dönemde Ankara Barosu yapmıştı.

Feyzioğlu Beştepe'de yapılan yeni adli yıl açılış törenine katılmış. bunun üzerine başta İstanbul Barosu olmak üzere onlarca barodan adli yıl açılış töreninin Beştepe'de yapılmasının yargı bağımsızlığına zarar vereceğini dile getirerek Yargıtay'ın kendilerine yaptığı katılım davetini reddetmişti.

Beştepe'deki adli yıl açılış törenine katılmayan Barolar daha sonra yönetim değişikliği talebi ile Türkiye Barolar Birliği'ni olağanüstü genel kurula çağırmıştı.

TBB ise baroların çağrısının "usüle uygun olmadığı" gerekçesiyle reddine karar vermişti (HABER MERKEZİ/DUVAR)

BAĞLANTILI HABERLER