İzmir’de, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetimindeki Kemalpaşa Belediyesi’ne yönelik rüşvet iddiaları nedeniyle 9 Kasım'da 6'sı belediye çalışanı 11 kişi, ev ve iş yerlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 11 kişinin “izinsiz yapı ve bina inşa eden firma ve vatandaşlara cezai işlem yapılmaması”, “yasal mevzuata uygun olmayan binalara ruhsat ve yapı kullanma belgesi verilmesi karşılığında rüşvet alıp, verdikleri” gerekçesiyle gözaltına alındıkları belirtildi. 
 
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre emniyet işlemleri tamamlanan aralarında CHP Kemalpaşa eski İlçe Başkanı M.A., Yapı Kontrol Müdürlüğü ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü görevlileri İ.V., M.Ç., C.Y., A.Ö. ve Y.H. ile Yapı Kontrol eski Müdürü K.A.'nın da bulunduğu 11 kişi adliyeye sevk edildi. 
 
L.K. ve O.K. savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılırken, 9 kişi ise mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkartılan kişilerden M.Ç., K.A. ve İ.V. tutuklandı, 6 kişiyse adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.