3 Temmuz'da Ankara'da Savunma Mitingi düzenlenecekArtı Gerçek

AKP’nin bugün meclise sunduğu kanun teklifine ilişkin açıklama yapan baro başkanları, 3 Temmuz’da Ankara'da miting düzenleyeceklerini açıkladı.


Derya OKATAN


ARTI GERÇEK- AKP iktidarının çoklu baro düzenlemesine karşı Ankara’ya yürüyen baro başkanları, kanun teklifinin sunulmasından saatler sonra açıklama yaparak yeni mücadele programını açıkladı. 

80 baroyu temsilen 20 baro başkanının katılımıyla Bilkent otelde basın toplantısı düzenlendi.

Amasya Baro Başkanı Ahmet Melik, şu açıklamayı yaptı: 

“AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan tarafından Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair hazırlanan tasarı nihayet kamuoyuna açıklanmıştır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki açıklama esnasında dile getirilenler, kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Bu da göstermektedir ki bu taslağı hazırlayanlar ne barolar ne avukatlar ne stajyer avukatlar ve baroların seçim sistemi hatta ne de temsilde adalet konusunda fikir sahibidirler. Baroların Avukatlık Staj Eğitimi veremediğinin açıklanması Barolara yapılan büyük bir haksızlıktır. Bunun asli nedeni kontrolsüz biçimde çoğaltılan hukuk fakülteleri, fakültelerde öğrenim görmekte olan 80 bin kişi ve her yıl mezun olan 20 bin hukuk öğrencisine neden olan sistemdir.

Şayet stajyer sayısı ve eğitim kalitesi gerçekten önemseniyor olsaydı birçok akademik meslek için uygulanagelen sınav, 4 yıl ertelenmezdi. Bu zor koşullar altında bile binlerce stajyer avukat barındıran barolarımız, hiçbir fakültede olmayan biçimde 30 – 40 kişilik gruplarda aktif eğitim yöntemleriyle eğitimlerini sürdürmektedirler. Üstelik bu eğitimleri başka herhangi bir kaynağa sahip olmadan meslektaşlarımızdan tahsil edilen aidatlarla gerçekleştirmektedirler.”

Çoklu baro projesinin baroları siyaseten bölme, ayrıştırma amacı taşıdığını söyleyen Melik, “Baroların siyasallaşması ya da daha doğru bir deyişle kutuplaşmasının asıl şimdi önü açılmaktadır” dedi. 

Çoklu baro sınırı olarak 5.000 sayısının neye göre belirlendiğini ve hangi ölçütlere göre 2.000 avukata ayrı baro kurma hakkı verildiğini soran Melik, 80 baro ve TBB’nin iki ayrı açıklamasına ve baro başkanlarının Ankara’ya yürümüş olduğu bilmesine ve mecliste bu durum kendisine açıkça bildirilmesine rağmen, Cahit Özkan’ın baroların ve hukukçuların desteği olduğu açıklamasına da tepki gösterdi. 

Melik şöyle devam etti: 

“80 Baro olarak biz çoklu baroyu istemiyoruz, bu düzenleme peki kimin için ve ne maksatla yapılmaktadır.

“Temsilde adalet için ortaya konan düşünceler ise gerçekçi değildir ve kabul edilemez. Bu taslak kanunlaşırsa 44 üyesi olan bir baromuz ile 4.958 üyesi olan başka bir baromuzun TBB de temsilinde 4’er delegeye sahip olacaklardır. Bu ne demokrasi ne de temsilde adalet olguları ile bağdaşır.

“Ayrı bir organ olarak seçilen baro başkanının görevinin sona ermesi halinde yönetim kurulu içinden bir baro başkanının belirlenmesi hususu, seçmen iradesine saygısızlığın bir ifadesidir ve kanun genel sistematiğine uymamaktadır.

“Açıklanan teklifin içerisinde yer alan bazı popülist değişiklikler ise yine teklifi hazırlayanların gerçeklerden ne kadar uzak olduklarının bir başka kanıtıdır. Genç avukatlar için ortaya konan aidat indirimi, bugün birçok baromuz için sorun olmaktan çoktan çıkmış ve çok sayıda baromuzca genel kurul kararlarıyla aidat indirimlerini çoktan gerçekleştirmişlerdir.
Keşke bu öneriyi getirenler, sesimize kulan verip özellikle genç meslektaşlarımızı ilgilendiren CMK görevlendirmelerinde ücretlerin avukatlık asgari ücret seviyesine çekilmesi taleplerimizi yerine getirmiş olsalardı. Bu bile teklifte gerçeklerin nazara alınmadığını göstermektedir.”

AKP’ye kanun teklifini geri çekme çağrısı yapan Melik, kamuoyunun da halkın sesinin kısılmasına yol açacak bu projeye karşı çıkmasını ve barolara sahip çıkmasını istedi. 

Melik, “Bizler Türkiye’nin Baroları olarak 03 Temmuz 2020 tarihinde saat 14.00’da Barolarımıza kayıtlı tüm meslektaşlarımızı Ankara’da yapılacak Büyük Savunma Mitingi’ne davet ediyoruz” dedi.

Melik, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz’ün çoklu baro düzenlemesine tepki olarak istifa ettiğini de açıkladı.

BAĞLANTILI HABERLER