TBMM Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’nda açıklanan çölleşme risk haritası, ülkenin yarısının çölleşme tehlikesi altında olduğunu ortaya koydu. TEMA Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Öztürk, çarpıcı veriler açıkladı.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan çölleşme risk haritasının verilerini paylaşan Öztürk, çölleşmenin Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek “Türkiye’nin çölleşme riski bulunan bölgelerinin yüzde 29’u çok şiddetli, yüzde 23’ü de orta şiddetli derecede ki bunun şiddetli hale gelme olasılığı yüksek. Türkiye’nin büyük risk altında olduğunu görüyoruz” dedi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Komisyonda, maden kuşatması altındaki ormanlar nedeniyle katledilen ağaçlar da gündeme getirildi. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında orman sahasını kapsayan alanlar için toplam 17 bin 900 adet maden izni verildiği, 146 bin hektar orman alanının statüsünü kaybettiği bildirildi.

TEMA VAKFINDAN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ: BİR TANE AĞAÇ KESİP ‘3 TANE AĞAÇ DİKTİK’ DEMEYELİM

Toplantıda söz alan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç da ormanları korumanın önemine dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi: “Diyelim ki bir tesis yapılacak ve ülkenin gerçekten ihtiyacı var, ona kimsenin bir itirazı olamaz ama biz Toprak Koruma Kurulları’nda da görüyoruz. Neden Hazine arazisine doğrudan yapılmak yerine orman arazisine gidiyor? Yani burada bir sıkıntı var. Tamam, orman kendi eski haline geliyor ama çok uzun zaman alıyor biliyorsunuz. Bir tane ağaç kesip üç tane diktik’ demeyelim, o bir ağaç yerine gelene kadar 100 yıl geçiyor.”

AKP’Lİ KOMİSYON BAŞKANI TEMA YÖNETİCİSİNE SÖZLERİ ÜZERİNE ARAYA GİRDİ

Ataç’ın sözleri üzerine araya giren Komisyon Başkanı AKP’li Veysel Eroğlu’nun ise “Yok, bir tanenin yerine en az beş tane diktik” demesi dikkat çekti.