Avrupa Birliği ülkeleri, Coronavirus nedeniyle kapatılan Birlik'in sınırlarının öncelikli olarak hangi ülkelere açacağına dair nihai liste üzerinde uzlaşmaya vardı. Türkiye, Coronavirus salgını açısından "güvenli" sayılmadığı için seyahat uyarısı kaldırılan 14 ülke arasında yer alamadı.

Geçtiğimiz cuma akşamı AB ülkelerinin büyükelçileri tarafından oluşturulan ve uzun tartışmalara neden olan listede Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve bazı şartların yerine getirilmesi halinde Çin de bulunuyor. Çin'in Avrupa Birliği vatandaşlarına kapılarını açması talep ediliyor.

Fas, Tunus ve Cezayir dahil 15 ülkenin vatandaşları Avrupa Birliği'ne seyahat edebilecek. Türkiye ve ABD vatandandaşlarına yönelik kısıtlamalar ise devam edecek. Her iki haftada bir güncellenecek olan listede 125 bin 928 kişinin hayatını kaybettiği ABD yer almıyor. Türkiye, Brezilya, Rusya, Hindistan ve İsrail vatandaşları da "güvenilir" ülke olarak ön plana çıkmadığı gerekçesi ile listeye giremedi. 15 ülkeyi içeren listenin kabul görmesi için halkın yüzde 65'ini temsil eden AB ülkelerinin yüzde 55'inin onay onay vermesi gerekiyordu. Covid-19 salgınını önlemek amacıyla mart ayı ortasından bu yana Avrupa Birliği ülkelerine zorunlu olmayan seyahatler yasaklanmıştı.

LİSTE BAĞLAYICI DEĞİL

Avrupa Birliği'nin oylamaya sunduğu liste bağlayıcı değil, tavsiye niteliğinde. Sınır kontrolleri üye ülkelerin sorumluluğu altında bulunuyor. Üye ülkeler Schengen alanında serbest dolaşımdan dolayı kendi aralarında anlaşmayı kabul etti.

AB ülkeleri için listenin oluşturulması kolay olmadı, bazı ülkeler verilerin güvenirliğini sorguladı. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasında ülkelerde son 14 günde tespit edilen yeni Coronavirus vaka sayısı belirleyici oluyor. Bunun yanı sıra bu süre içinde vaka sayısındaki eğilim ve her ülkenin salgın ile nasıl mücadele ettiği de büyük önem taşıyor. Son iki haftada kaydedilen yeni vaka sayısının 100 bin kişide 16'dan az olması talep ediliyor.

Avrupa Birliği vatandaşları 13 Mart'tan bu yana ABD'ye giriş yapamıyor. ABD yetkilileri önümüzdeki haftalara bu soruna çözüm üretilmesi gerektiğini belirtiyor. (EURONEWS)