ABD'den 'müşterek harekat merkezi' açıklaması

17.08.2019 14:38    Güncelleme: 15.11.2019 23:48

ABD Avrupa Komutanlığı'ndan Türkiye ile yürütülen görüşmelere ilişkin açıklama.

ABD Avrupa Komutanlığı, Urfa'da kurulacak Müşterek Harekat Merkezi hakkında internet sitesi üzerinden bir bilgi metni paylaştı.

IŞİD tehlikesine vurgu yapılan metinde şu ifadelere yer verildi:

"ABD Avrupa Komutanlığı Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen M. Twitty Urfa'da ABD - Türkiye Müşterek Harekat Merkezi kurma çabalarını ilerletmek için bu hafta Türkiye'ye bir ziyarette bulundu.

Devam eden müzakereler, geçtiğimiz hafta Ankara'da düzenlenen ve Türkiye'nin güvenlik endişeleri, IŞİD'in yeniden birleşmesini önlemek için Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenliği sağlama ve Koalisyon ve ortaklarımızın IŞİD'in tamamen bozguna uğratma başarısına odaklanmasını sağlama konularına değinen askeri görüşmelerin hemen ardından gerçekleştirildi. Müşterek Harekat Merkezi bu çaba için planlama ve bilgi vermeyi sürdürecektir.

Türk askeri yetkilileri ile ziyareti süresince Stephen M. Twitty, Türkiye'nin eskiden beri süregelen bir partner ve güvenilir NATO müttefiki olduğunun altını çizmiştir. Twitty ayrıca güçlü askeri ilişkilerin önemini vurgulamış ve ABD'nin, Müşterek Harekat Merkezi'nin başarılı şekilde hayat geçirilmesi için Ankara'da verilen taahhütlere olan bağlılığını ifade etmiştir."