Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin, mülteci konvoylarına kaynaklık ettikleri gerekçesiyle El Salvador, Guatemala ve Honduras'a yaptığı dış yardımları sonlandıracağı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, söz konusu kararın uygulanması için ilgili talimatı birimlere gönderdi.

Buna göre bakanlığın, 2017 ve 2018 mali yıllarında söz konusu üç ülkeye yaptığı dış yardımları hemen kesmek üzere hazırlık yaptığı belirtildi.

Başkan Donald Trump'tan gelen talimatla harekete geçen Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili yardımların kesilmesi konusunda Kongreyi de derhal bilgilendireceği ifade edildi.

ABD yönetimi uzunca bir süredir Meksika sınırından ABD'ye giren mültecilere kaynaklık ettikleri ve bu mültecilerin konvoy oluşturarak ABD'ye yönelmelerine müdahale etmedikleri gerekçesiyle bu üç ülkeyle ilgili açıklamalarda bulunuyordu.

ABD Başkanı Trump son olarak cuma günü yaptığı açıklamada Honduras, El Salvador ve Guatemala'yı 'mülteci konvoylarını hazırlamakla' suçlamış ve "Bu ülkelere çok ciddi miktarlarda para ödüyorduk; artık ödemeyeceğiz çünkü bizim için hiçbir şey yapmadılar, sadece göçmen konvoylarını hazırladılar" ifadelerini kullanmıştı.

Kongre Araştırma Servisi'nin çalışmasına göre geçen yıl ABD yönetimi, bu üç ülkenin ağırlıklı pay aldıkları toplam 1.3 milyar dolarlık bir dış yardımı bölge ülkelerine göndermişti.

Trump, Meksika sınırından ülkeye giren mültecileri durdurmak amacıyla sınıra duvar örülmesi gerektiğini belirtiyor. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)