Filistin Adalet Bakanı Muhammed eş-Şelalide, ABD'nin, İsrail askerleri tarafından vurulan Filistinli gazeteci Shireen Abu Akleh’i öldüren mermiyi inceledikten sonra iade ettiğini bildirdi.

Şelalide, Washington'ın talebi üzerine işgal altındaki Batı Şeria'da 11 Mayıs'ta gazeteci Abu Akleh’i öldüren kurşunun incelenmesi için ABD'ye teslim ettiklerini söyledi.


İncelemelerin ardından ABD'nin söz konusu kurşunu Filistin makamlarına iade ettiğini aktaran Şelalide, "Mermi geri geldikten sonra bizim tarafımızdan da incelendi ve üzerinden hiçbir değişim ispat edilmedi" dedi. Şelalide, ABD'deki incelemelere İsraillilerin de katılım gösterdiğine dair iddialara ilişkin ise bu konuda kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını söyledi. AA'ya konuşan Şelalide, ABD'yle resmi prosedürlere bağlı kaldıkları ve mermiyi de etik ve yasal yükümlülükler üzerine teslim ettiklerini anlatarak, ABD'deki incelemelerde İsrail dahlinin olup olmadığını ise bilmediklerini kaydetti.

‘GAZETECİ AKLEH ABD VATANDAŞIYDI, BU CİNAYETİN PEŞİNE DÜŞMELİLER’

ABD'nin soruşturma prosedürlerindeki ciddiyeti bağlamında mermiyi talep ettiğine işaret eden Şelalide, "Önemli olan bu cinayeti işleyen kişinin yakalanması ve hesaba çekilmesidir. Nitekim öldürülen Shireen Abu Akleh ABD vatandaşıydı. Dolayısıyla ABD'den sadece soruşturmayı önemsemesi değil, bu cinayeti işleyenlerin peşine düşmesi de bekleniyor" diye konuştu.

Filistin Adalet Bakanı Şelalide, ABD'nin mermiyle ilgili yaptığı incelemelerin sonuçlarının kendilerine ulaşmadığını ancak soruşturmayla ilgili kararlı olduklarının altını çizdi.

NE OLMUŞTU?

Al Jazeera televizyonunun Filistinli deneyimli saha muhabiri Shireen Abu Akleh (51), 11 Mayıs'ta İsrail güçlerinin Batı Şeria'da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü. Abu Akleh’in yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı. Gazeteci Shireen Abu Akleh’in görevini yaptığı sırada ve üzerinde "Basın" yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu. İsrail ordusu, Shireen Abu Akleh’in öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.