Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a sahip çıkan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Barosu’nu hedef alarak, “faşist reflekslerde” bulunulduğunu öne sürdü.

Ankara Barosu tarafından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında yapılan açıklama, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından da hedef alındı. Konuya dair yazılı açıklama yayımlayan Gül, Erbaş’ın Cuma hutbesinde dini hükümleri söylediğini savunarak, “Bu nedenle vatandaşlarımızın dini bilgi ihtiyacına, suallerine ve tereddütlerine cevap vermesi son derece doğal ve her şeyden önce bir kamu görevidir” dedi.

BAKAN GÜL’DEN BAROYA ‘FAŞİST REFLEKS’

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın “nefret suçu” işlediği teşhisine Gül, “hukuki cehalet” yorumunda bulunarak, “Bu topraklarda her sesten, her kökten, her inanıştan insan, yüz yıllardır barış ve kardeşlik içinde birlikte yaşamış ve yaşamaya devam edecektir. Çok açıktır ki Ali Erbaş hocamızın hitabında, bu birlikteliğe kasteden hiçbir ifadesi, iması ve beyanı yoktur” ifadelerini kullandı.

Ankara Barosu’nun açıklamasındaki yakıştırmaların, herkesi bir arada tutan değerlerle, demokratik ilkelerle uyuşmadığını savunan Gül, inanç ve düşünce hürriyeti vurgusunda bulunarak, Ankara Barosu’na "faşist refleks” suçlamasında bulundu. 

Gül’ün açıklamasının devamı şöyle:

“Böylesi tek tipçi, ötekileştirici, tahakkümcü yaklaşımlar, herhangi bir hukuki dayanaktan yoksundur. İçinde bulunduğumuz salgın günlerinden, tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir dayanışma ruhu sayesinde en az kayıpla çıkmaya hazırlanan ülkemizde, modası geçmiş, katı pozitivist anlayışın halkımız nezdinde bir karşılığının olmadığı açıktır. İtibarını yükseltmek için başkalarının itibarına saldıranların karşısında Anayasamız, milli değerlerimiz ve demokrasimiz bulunmaktadır. Bu düşüncelerle, söz konusu Baronun ifade ettiği hususların, köklü bir hukuk kurumuna yakışmadığını düşünüyor, açıklamayı esefle kınıyorum."