İnsan hakları ve sağlık meslek örgütlerinden oluşan kurumlar hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan için açıklamaya yayımlayarak, “Yaşlı ve ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın infazına ara verilmeli, tedavisi dışarıda gerçekleşmelidir” çağrısında bulundu.

83 yaşında olan ve 25 yıldır cezaevinde bulunan Özkan, bugüne kadar 5 kez kalp krizi geçirdi. 4 kez anjiyo olan Özkan’ın tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi gibi birçok kronik hastalığı da bulunuyor. 

Tek başına yaşamını idame ettiremeyecek derece de sağlık sorunları olan Özkan, 17- 24 Mayıs tarihleri arasında 5 kez Diyarbakır’da bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış, kan tahlili yapıldıktan sonra cezaevine geri götürülmüştü. Özkan’ın kelepçeli olarak hastaneye götürülmesi ve aynı şekilde tedavisinin yapılması kamuoyunda tepki toplamıştı.

‘ÖZKAN HİÇBİR İHTİYACINI TEK BAŞINA GİDEREMEMEKTEDİR’

Özkan için yapılan açıklamada sağlığı hakkında şu bilgilere yer verildi:

“83 yaşında ve 25 yıldır hapishanede olan Mehmet Emin Özkan’ın ailesinin aktarımına göre; kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, toksik guatr (zehirli guatr), osteoporoz (kemik erimesi), böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği, hafıza kaybı gibi çeşitli ve kronik hastalıkları bulunmaktadır. Uzun yıllar tecritte kalması sebebiyle de birçok sağlık sorunu ağırlaşarak devam eden Mehmet Emin Özkan yeme, içme, giyinme, yürüme, banyo, tıraş, wc vb. kişisel hiçbir ihtiyacını tek başına giderememektedir.”

Salgın nedeniyle tedavisi için gerekli sağlık kontrollerinin yapılmadığının belirtildiği açıklamada, Özkan’ın son hastane sürecine ilişkin, “Mehmet Emin Özkan bir hafta içinde 5 kez kelepçeli bir şekilde hastaneye kaldırılmış, hastaneye yatışı gerçekleştikten sonra oğlunun ya da diğer aile fertlerinin refakatçi olma talepleri reddedilmiş, avukat ve ailenin girişimi ile aileden bir refakatçi kabul edilmiş ve kendisi hastanede de kelepçe ile yatağa bağlı bir şekilde tutularak tedavi olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, infaz erteleme başvurusu yapmak için birçok kez Adli Tıp Kurumu’na başvuran Özkan hakkında tüm sağlık sorunlarına rağmen hapishanede kalabileceği yönünde raporlar verildiği belirtilerek Adalet Bakanlığı’na tedavinin cezaevi dışında yapılması çağrısında bulunuldu.

ÇAĞRIDA BULUNAN KURUMLAR

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Merkezi, Görülmüştür, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), Share.