'Afrin hava sahası 'yeni güvenlik' sistemi için kapatıldı'Artı Gerçek

Rusya’nın savaş uçağının düşürülmesi sonrası yeni bir savunma sistemi kurma çalışması yaptığı için Türkiye'nin bir süredir Afrin hava sahasını kullanamadığı iddia edildi.


HABER MERKEZİ- Türkiye’nin 20 Ocak’tan bu yana devam eden Afrin harekâtında bir süredir bölgenin hava sahasını kullanmaması spekülasyonlara yol açtı. Arap basını ve sosyal medyada Rusya’nın Afrin hava sahasını Türkiye’ye kapattığı iddia ediliyor. Hürriyet gazetesi ise güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, hava sahasının kapalı olmasının arkasında Rusya’nın savaş uçağının düşürülmesi sonrası yeni bir savunma sistemi kurma çalışması olduğunu yazdı.

3 GÜNDÜR KAPALI

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları ile helikopterler 4 Şubat’ı 5 Şubat’a bağlayan geceden bu yana Afrin hava sahasını kullanmıyor. Haberde bu durumun, Rusya’nın kendi uçaklarına omuzdan atılan füzelere karşı yeni bir elektronik hava savunma sistemi kurma çalışmaları yürütmesinden kaynaklandığı belirtildi. Buna göre, Rusya’nın bu çalışmayı bitirdikten sonra Afrin hava sahasının yeniden Türk uçaklarına açılması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

3 Şubat günü Rusya’ya ait Su-25 tipi savaş uçağı İdlib’de, MANPAD (Tek kişi tarafından taşınabilir hava savunma sistemi) ile düşürülmüştü. Pilotun cenazesi Rusya’ya Türkiye’nin yardımı ile teslim edilirken, Moskova bu tarz saldırılara karşı Afrin ve İdlib hava sahasını kapsayacak şekilde yeni bir elektronik hava savunma sistemi kurma kararı aldı.

MOSKOVA ANKARA’YA BİLDİRDİ

Hürriyet’e göre, Moskova yönetimi, bu kararını Türkiye’ye bildirerek, sistemi denemek ve kurmak amacıyla Afrin hava sahasını da kapsayan diğer hava savunma sisteminin belirli aralıklarla kapatılacağını, bu nedenle Türk savaş uçaklarının Afrin üzerinde uçuşuna izin verilmeyeceğini bildirdi.

 

BAĞLANTILI HABERLER