Ağrı'da bir ayda 3 şüpheli ölüm: Evler cinayet yeriArtı Gerçek

'Biz de her yerde dilimize sahip çıkarak bu ırkçı politikalara cevap olacağız.'


HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, son bir ayda kentte 3 kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini anımsatarak, "Biz evlerin kadınlar için hakaret, şiddet ve cinayet yeri olduğunu defalarca söyledik" dedi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Kadın Meclisi, artan kadın cinayetlerine ve kadına yönelik politikalara yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi. HDP İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Patnos Belediyesi Eşbaşkanı Müşerref Geçer, Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Betül Yaşar da katıldı. Üzerinde “Kadın Cinayetleri Politiktir" yazılı pankartının açıldığı açıklamada, öldürülen kadınların fotoğrafları taşındı.  
 
SALGINDA ŞİDDET ARTTI
 
HDP'li Taşdemir, salgın sürecinde kadın cinayetlerinin arttığına dikkati çekti. Bölgedeki kadınların "intihar" adı altında katledildiğini söyleyen Taşdemir, Ağrı’da son bir ay içerisinde 3 kadının benzer şekilde yaşamını yitirdiğini anımsatarak, “Pandemi sürecinde 'evde kal' çağrıları yapıldı; Ancak biz evlerin kadınlar için hakaret, şiddet ve cinayet yeri olduğunu defalarca söyledik. AKP iktidarı buna karşı kadın cinayetlerine karşı mücadele yürüten kadın derneklerine saldırdı. Kadın mücadelesi yürütenler tutuklanarak cezaevlerine gönderildi. DAİŞ zihniyeti ile kadınlara ve halkımıza saldıranlar şunu çok iyi bilsinler ki biz Kürt kadınları olarak, inkar, asimilasyon ve kadın cinayetlerine karşı mücadelemizi yükselteceğiz" şeklinde konuştu. 
 
'DİLİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ' 
 
Kürtçe şarkı dinlediği için Kürt gençlerinin sokak ortasında katledildiğini de belirten Taştemir, "Biz de her yerde dilimize sahip çıkarak bu ırkçı politikalara cevap olacağız. Bunun öncülüğünü de HDP kadın meclisleri ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) yapacak” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

BAĞLANTILI HABERLER