Akar: Güvenli bölgede devriye üsleri kurulacakArtı Gerçek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'Burada her şey mükemmel mi? Değil. Zaman zaman yavaşlamalar oluyor, görüşmeler tekrarlanıyor. Gönülsüz yapıyorlar, süreç yavaş gidiyor.' dedi.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'de ABD ile varılan mutabakat gereği  Fırat’ın doğusunda kurulacak olan güvenli bölgede devriye üsleri kurulacağını söyledi. Bakan Akar, "Nihai hedefimiz, sınır hattı boyunca 30-40 kilometrelik güvenli bölge oluşturmak" dedi.

Türkiye gazetesine konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Fırat’ın doğusunda daimi üs bölgeleri kurulacağını" söyledi.

Akar, “Bunlar Türkiye ile ABD’nin ortak üsleri olacak. Daimi olmasını istiyoruz. İhtiyaca göre sayıları belirlenecek. Devriye yaparken, arazi şartlarına göre sayı tespit edilecek. İdlib’dekiler gözlem noktası. Fırat’ın doğusundakiler üs bölgesi olacak. Kuzey Irak’takilere benzer olabilir. Yeri ve sayısı, görüşmeler ilerledikçe belli olacak.” dedi.

Bakan Akar, güvenli bölgenin Türkiye'nin beklentileri doğrultusunda ilerlemesi konusunda ise tehditvari bir dil kullanarak, “ABD ile hava ve kara devriyeleri icra ediyoruz ve üs bölgeleri kurulması için de çalışıyoruz. Müzakere ve ortak çalışmalara; amaç ve hedeflerimize uygun olduğu sürece devam edeceğiz. Oyalama, geciktirme olursa bu çalışmalar biter. Hazırlıklarımızı yaptık. Gerektiğinde kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. B ve C planlarımız hazır. Harekatı yazın da yaparız, kışın da yaparız" dedi.

'GÖNÜLSÜZ YAPIYORLAR, SÜREÇ YAVAŞ İLERLİYOR'

Güvenli bölge mutabakatı konusunda ABD'ye eleştiriler yönelten Akar, "Bu bir tehdit değil. Bu bir ihtiyaç. 'ABD ile yapalım' derken bu bir zafiyet değil. Madem biz stratejik müttefikiz beraber yapalım. Burada her şey mükemmel mi? Değil. Zaman zaman yavaşlamalar oluyor, görüşmeler tekrarlanıyor. Gönülsüz yapıyorlar, süreç yavaş gidiyor." diye konuştu.

Akar, kara devriyelerinin safha safha ilerleyerek, 440 kilometrelik alanın tamamını kapsayacağını söyledi ve nihai amaçlarının ise sınır hattı boyunca güvenli bölge oluşturmak olduğunu kaydetti.

Akar, "Bizim amacımız sınır hattı boyunca 30-40 kilometrelik güvenli bir bölge oluşturmak. Hudutlarımızın ve ülkemizin güvenliğini sağlamak. Ardından da, şu anda ülkemizde misafir ettiğimiz suriyelilerin hiçbir ayrım yapmaksızın topraklarına dönmelerini temin etmek. Orada uygun evler yapmak suretiyle iskânlarını temin etmek ve sınır hattı boyunca istikrarlı bölge oluşturmak." dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ABD ile anlaşamazlarsa 2 hafta içerisinde bölgeye girebilecekleri söylemişti. (HABER MERKEZİ) 

BAĞLANTILI HABERLER