Akdeniz’deki zeytin hasadında milyonlarca kuş ölüyorArtı Gerçek

Fransa, İtalya ve Portekiz bu doğrultuda henüz bir adım atmadı.


Akdeniz ülkelerinde gece yapılan zeytin hasadı sırasında her yıl milyonlarca ötücü kuşu makineler yutuyor

Independent Türkçe'de yer alan habere göre,  Araştırmacılar, Akdeniz ülkelerinde gece yapılan zeytin hasadı sırasında her yıl milyonlarca ötücü kuşun hasat makinesi tarafından yutulduğunu söyledi. Koruma altındaki çok sayıda kuş türü, her yıl kış aylarında, Orta ve Kuzey Avrupa’dan Akdeniz havzasına göç ediyor. Bölgede ekimde başlayan zeytin hasadı da ocak ayına kadar sürüyor.

Uzmanlar, gece zeytin ağaçlarına tüneyen kuşların, zeytin toplayan hasat makineleri yüzünden öldüğünü ifade etti.

Buna göre, makinelerin ışıkları kuşların gözlerini kamaştırıyor ve yönlerini şaşırtıyor. Kuşların bu nedenle makineden kaçamıyor.

İspanya’nın Endülüs bölgesinde her kış 2,6 milyon kuş, makineler tarafından öldürülüyor. Bu kuşların arasında Kızılgerdan, İspinoz ve Ötleğen gibi türler bulunuyor.

Portekiz merkezli Biyolojik Çeşitlilik ve Genetik Kaynaklar Araştırma Merkezi’nden Dr. Vanessa Mata, The Independent’a şu açıklamalarda bulundu:

“Makinelerin kuşlar tarafından görülebilmesi için gündüz kullanılması son derece sağlıklı. Gece kullanıldıklarında çok güçlü ışıklar ortaya çıkıyor, bu da kuşları şaşırtırtıyor ve hasat traktörleri tarafından yutularak ölmesine neden oluyor.”

Öte yandan, Nature adlı bilimsel yayında yer alan makaleye göre, zeytinlerin, hava sıcaklığının düşük olduğu gece saatlerinde toplanması aromatik tatlarının korunmasını sağlıyor.

Bu tarım tekniğinin sonucu olarak Portekiz’de her kış 96 bin kuş ölüyor. Fransa ve İtalya’da da aynı teknik kullanılıyor ama ne kadar kuşun öldüğü bilinmiyor.

Endülüslü yetkililerin bu tekniğin sonlandırılmasını önerdiğini belirten araştırmacılar, yasal düzenlemelerin birkaç ay içinde kabul edilmediği takdirde “katliamın” yeniden başlayacağı uyarısında bulunuyor. 

Fransa, İtalya ve Portekiz bu doğrultuda henüz bir adım atmadı.

Dr. Mata, “Yerel hükümetler, ulusal ve uluslararası topluluklar bu uygulamanın etkisini bir an önce değerlendirmeli ve uygulamayı sonlandırmak için adım atmalı” dedi.

BAĞLANTILI HABERLER