Aleyhine açılan davada yaptığı savunmanın ardından hakkında "Zorla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılması"na karar verilen avukat Muhittin Köylüoğlu'nun reddi hâkim talebi kabul edildi. Köylüoğlu'nun hastaneye yatırılması kararı da bozuldu.

İstanbul Adliyesi girişinde arama yapmak isteyen özel güvenlik görevlileriyle tartıştığı için Köylüoğlu hakkında “Hakaret” ve “Özel güvenlik görevlilerine mukavemet” suçlamasıyla dava açıldı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada savunma yapan Köylüoğlu, “Yargılanmamın esas nedeni benim mesleki anlayışım. Hâkim ve savcıların odaları arandı. Ketıllarına el konuldu. Hâkim kararı olmadan arama ve el koyma kararına tek bir hâkim tepki vermedi. Kendi mesleki onurlarını korumadılar” dedi.

Köylüoğlu’nun bu savunma üzerine duruşma salonundan atıldı. Mahkeme heyeti Köylüoğlu’nun, “Meslektaşlarını aşağılayarak kendi mesleki konumunu ve rüçhaniyetini ortaya koymaya çalıştığını, bu yaklaşımın da sağlıklı bir ruh halini yansıtmadığı”nı öne sürdü.

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

T24'te yer alan habere göre, "Avukatlık hakları konusunda takıntı seviyesinde hassasiyet" gösterdiği iddia edilen Köylüoğlu’nun savunmasında “paranoid ve şizofreni rahatsızlığını çağrıştıran durumlar olduğu” öne sürülerek "Zorla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılmasına" karar verildi.

Köylüoğlu’nun avukatları da karara itiraz ederek, reddi hâkim talebinde bulundu. Dosya incelenmek üzere İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Dosyayı inceleyen 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, reddi hâkim talebini kabul ederek, Köylüoğlu hakkındaki “3 hafta süre ile Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde müşahede altına alınmasını ve cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığının tespit edilmesi” kararını kaldırdı.

İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi kararı Twitter hesabından duyurdu. Paylaşılan mesajda, “Meslektaşımız Av. Muhittin Köylüoğlu nezdinde bütün avukatlara yapılmaya çalışılan baskıya karşı İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi olarak yaptığımız reddi hakim talebimiz ve itirazlarımız kabul edilmiş bu ayıptan dönülmüştür” ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)