AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, MHP MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yeniden gündeme getirdiği idam cezasıyla ilgili, “Eğer vatandaşlarımız ülke barışını tehdit eden, huzurunu tehdit eden suçlarla ilgili idam cezası istiyorsa biz de parlamentoda bunun gereğini yapmak zorundayız” dedi.

Cahit Özkan, Denizli’de idam cezası tartışmalarla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Eğer vatandaşlarımız ülke barışını tehdit eden, huzurunu tehdit eden suçlarla ilgili idam cezası istiyorsa biz de parlamentoda bunun gereğini yapmak zorundayız. Uluslararası hukuk da buna saygı duymak zorunda. Biz de gereğini en yakın zamanda hayata geçirmek suretiyle yapacak, toplumsal barışımıza, vatandaşlarımızın adalet beklentisine uygun hukuk inşaası üretmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Devlet Bahçeli, 2 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada, “İdam cezasının hukuk mevzuatımıza tekrar alınması, iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir. MHP idam cezası meraklısı değildir ancak korku sınırını geçen suç ve suçlularla mücadelenin başarısı için başkaca bir seçenek olmadığı nettir” demişti.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop da Bahçeli’ye destek vererek, belli suçlarda idam cezasından yana olduğunu söylemişti. (HABER MERKEZİ)