Şırnak’ın Uludere ilçesinde 15 yaşındaki S.A.’ya 4 yıl boyunca sistematik bir şekilde istismar eden ve aralarında AKP’li Uzungeçit Belde Belediyesi Cemil Yıldız’ın yakın korumasıyla korucuların da olduğu 6 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

27 Kasım 2021’de S.A.’nın bir akrabasına sistematik cinsel istismarı anlatmasıyla ortaya çıkan olaya dair iddianame, Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 5 Eylül’de görülecek.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre iddianamede, S.A.’nın yanında kaldığı ve şu an Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan üvey anne B.A.’nın “fuhuş yaptırma” ve “tehdit” suçlamasıyla cezalandırılması talep edildi. Yine şu an tutuklu bulunan AKP’li Uzungeçit Belde Belediye Başkanı Cemil Yıldız’ın yakın koruması olan korucu Cengiz Aydemir ile Sami Yıldız’a, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “nitelikli cinsel istismar” ve “tehdit” suçlamaları yöneltildi.

İddianamede, Metehan Bayram’a “basit cinsel taciz” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”; S.A.’nın yengesi Z. Y.’ye “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “cinsel istismara yardım etme”; Onur Yıldız’a da “cinsel taciz” suçlamaları yöneltildi.

HTS KAYITLARINDAN BİRBİRLERİYLE SIK SIK GÖRÜŞTÜKLERİ ORTAYA ÇIKTI

İddianamede, faillerin ifadelerine yer verildi. İfadelerinde suçlamaları reddeden failler, yaşananların “iftira” olduğunu ileri sürdü. Failler, savunmalarında birbirlerini tanımadıklarını ileri sürdü. Ancak ortaya çıkan HTS kayıtlarından birbirleriyle sık sık görüştükleri ortaya çıktı. Üvey anne B.A. ile Cengiz Aydemir ve Sami Yıldız arasındaki telefon trafiği bilirkişi raporlarına da yansıdı. Söz konusu üçlünün kendi aralarında yaptıkları telefon konuşmalarında uzun süre birbirleriyle konuştukları tespit edildi.

 İFADELER VE DELİLLER BİRBİRİNE UYUŞTU

İddianamede, çocuğun verdiği ifadelerle delillerin birbirine uyuştuğu ve faillerin suçu gizlemeye çalıştığı belirtildi. İddianamede, çocuk ve failler arasında herhangi bir husumetin olmadığı için çocuğun iftira atmasını gerektirecek bir sebebin bulunmadığını da vurgulandı. 

 Davanın ilk duruşması 5 Eylül’de görülecek.