AKP’li Sancaktepe Belediyesi, yan yana cami ve cemevi yapılmasının önünü açtı. CHP’li meclis üyeleri ve Alevi örgütleri karara, “Bu proje 'FETÖ’nün cami-cemevi projesinin bir benzeridir” diyerek tepki gösterdi.

İstanbul’daki AKP’li Sancaktepe Belediyesi’nde, AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilen tahsis ve imar planı değişikliği kararına göre, Birlik Cem Evi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği isimli bir dernek, Sancaktepe Belediyesi’nden cemevi inşa etmek için arazi talep etti. AKP’li Belediye ise Hilal Mahallesi’nde 675 metrekare büyüklüğündeki bir araziyi cemevi yapımı için tahsis etme kararı aldı. Ancak, tahsis edilen arazinin hemen yanındaki alan 5 bin 230 metrekarelik alana ise cami yapılması planlanıyor. Arazi, imar planlarında da “dini tesis alanı” olarak geçiyor.

CHP’DEN RET OYU: BU BİR ‘FETÖ’ PROJESİ

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre CHP'li belediye meclisi üyeleri tahsis ve imar planı değişikliği kararına ret oyu kullandı. CHP Grubu ret oyu kullanmalarının gerekçesini ise şu şekilde açıkladı: “Cemevi yapımı için tahsis edilen arazinin cami projesi yapılması planlanan araziyle yan yana olması ve bunun da bir ‘FETÖ’ projesi olması nedeniyle ret oyu kullanıyoruz. Ayrıca yan yana inşa edilecek iki ibadet alanın ibadet eden cemaatler için sorun yaratabilir.”

‘BÖYLE OLSUN İSTEMEZDİK’

Belediyeden cemevi yapımı için arazi tahsisi talebinde bulunan Birlik Cem Evi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Belediyenin cemevi yapımı için uygun bir alan bulamadığı gerekçesiyle cami yapılması planlanan arazinin yanındaki alanı tahsis ettiği” ifade edildi. “Bizler de böyle olsun istemezdik” denilen açıklamada, “Cemevi olarak kullandığımız mevcut alanda kiracıyız ve Sancaktepe Belediyesi de bize bir alan tahsis ederek destek oldu” denildi.

PSAKD’DAN UYARI: DAHA ÖNCE DE DENENDİ AMA BAŞARILI OLMADI

En köklü ve büyük Alevi derneklerinden biri olan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan ise “Cami yapılacak alanın yanına cemevi inşa edilmesinin doğru olmadığını” belirterek şunları söyledi: “Daha önce de Ankara'nın Mamak ilçesinde, nüfusunun tamamına yakını alevi olan Tuzluçayır semtinde bir ‘FETÖ’ projesi olan cami-cemevi hayata geçirilmeye çalışılmıştı. Büyük bir mücadelenin ardından da bu projeyi rafa kaldırmak zorunda kalmışlardı. Bu mücadeleler esnasında birçok yurttaş yaralandı veya sakat kaldı. AKP’li Sancaktepe Belediyesi’nin yapmak istediği proje daha önce de denendi ve başarılı olamadılar. Sancaktepe’de de böyle bir projeye gerek yok. Herkes kendi alanında ibadetini yapsın. Mamak’ta olduğu gibi bir çatışmayı hortlatmasınlar. AKP'li belediyenin yaptığı çok tehlikeli bir şey.”

‘YAN TARAFATN GELECEKLER VE MÜZİĞİ KES DİYECEKLER’

“Bizim ibadetimizin olmazsa olmaz parçası sazdır. Yan tarafta cami varken cemevinde sazlı sözlü ibadet nasıl olacak? Yandan taraftan gelecekler ve ‘müziği kes’ diyecekler. Bura şunu sormak lazım; neden bu arazi tahsis edildi? Sancaktepe’de başka boş arazi mi yoktu? Zaten yüzyıllardır Aleviler asimile edilmeye çalışılıyor. Zorla alevi köylerine cami yapılması, alevi dergâhlarının işgal edilmesi ve cami olmayan alevi köylerine hoparlör koyarak ezan okutulması da bunun örnekleri.”