ARTI GERÇEK - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin ekonomiyle ilgili iki farklı zıt yorumu kafa karıştırdı. CHP'li Özgür Özel, konuya ilişkin paylaşımda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide küçülme verilerinin açıklamasının ardından "Yıl sonunda pozitif büyüyeceğiz" açıklamasını yapmıştı.

Albayrak, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Dünya ekonomilerini durma noktasına getiren yüzyılın felaketi pandeminin etkilerini ikinci çeyrekte hissedeceğimizi biliyorduk.

Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi.

Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli.

Milli ekonomi hedefleri, İstihdama dayalı üretim, Vatandaşının yanında olan bir ekonomi modeliyle yılı pozitif ayrışarak kapatacağız inşaallah.

2021’e pandeminin izlerini silerek girmekte kararlıyız.

İnşaallah ‘V’ çıkışı GSYİH verilerinde de göreceğiz."

NURETTİN CANİKLİ TAM TERSİNİ SÖYLEDİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ise, ekonominin yüzde 5 küçüleceğini söylemişti.

Canikli, şu paylaşımlarda bulunmuştu:

1) İkinci çeyrekteki 9,9’luk daralma beklenen bir sonuçtu. Pandeminin en kritik sürecinde alınan ve ekonomik faaliyetleri kısıtlayan tedbirlerin doğal yansıması. Zaten 2020’nin tamamı için Türkiye ekonomisinin yüzde 3,6 ile yüzde 5 arasında daralma yaşayacağı tahmin ediliyordu.

2) En ilginç olanı o dönemde tüm Türkiye’de koro halinde sokağa çıkma yasağını ve olağanüstü hal ilan edilmesini savunanların bugün yüzde 9,9’luk daralmayı eleştirmelerini anlamak mümkün değil.

3) Eğer, pandemi tedbirleri onların istediği gibi uygulanmış olsaydı ekonomideki daralma en az yüzde 50 olurdu.

4) Hem ekonomik faaliyetler tamamen durdurulmadığı gerekçesiyle pandemiyle etkin mücadele edilmediğini söyleyeceksin, eleştireceksin, hem de 9,9 luk daralma için ekonomi yönetimine saldıracaksın. Ne yaman çelişkidir bu. Edep yahu...

CHP'Lİ ÖZGÜR ÖZEL'DEN TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, Canikli ile Albayrak'ın çeliştiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Ekonominin başı Berat Albayrak, "Yıl sonunda pozitif büyüyeceğiz" diyor. Damat "İnanın bana" diyor, AKP'nin Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Yüzde 5 küçüleceğiz" diyor. Sen daha Nurettin Bey'i ikna edememişsin, piyasaya güven vermeye çalışıyorsun Damat Bey!"