Almanya'da bir ormanlık alanda toprağa gömülü büyük bir varilde onlarca belge ve bomba yapımında dair kılavuz bulunması, ülkedeki bazı saldırılardan ve daha önce de bulunan varillerden sorumlu olan Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun (RAF) olduğu ileri sürüldü. İncelemelerde bulunan Aşağı Saksonya Eyalet Emniyet Teşkilatı, bulunan varilin Devrimci Hücreler (Revolutionäre Zellen, RZ) ya da RAF'a ait olabileceğini belirtti.

DW Türkçe'den Elmas Topçu'nun haberine göre, Almanya'nın kuzeyindeki Harburg bölgesinde bulunan Seevetal'de ormanlık bir alanda geçtiğimiz günlerde toprağa gömülü bir depo ele geçirildi. Bulunan büyük bir varilde, plastik folyoya sarılı çok sayıda döküman, patlayıcı yapımına dair açıklama kılavuzları ve kimyasal madde bulunduğu açıklandı. Bölge polis çemberine alınıp güvenlik önlemleri artırılırken, kurulan seyyar laboratuvarda kriminal teknisyenler inceleme başlattı. Parmak izi veya DNA örneği arandı. Şimdi bütün bu bulgular inceleniyor.

Seevetal'ın bağlı bulunduğu Aşağı Saksonya Eyaleti'nin emniyet teşkilatı, 15 Ocak'ta tesadüfen bulunan varildeki belgelerin 80'li yıllara ait olduğunun tahmin edildiğini duyurdu. Olay Alman kamuoyunda büyük ilgi yarattı ve 1970-1998 arasında ülkedeki çok sayıda saldırıdan sorumlu tutulan aşırı solcu Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun (RAF) para, silah, kimlik, harita ve saldırıları üstlendikleri basın açıklamaları ile başka dökümanlarını sakladığı 18 gizli depodan biri olup olmadığı sorusunu gündeme taşıdı.

1982 yılında bir mantar toplayıcısının Hessen eyaletinde tesadüfen bulduğu gizli yeraltı deposunun örgütün merkez deposu olduğu ortaya çıkmış, orada ele geçirilen şifreli belgelerde Almanya'nın başka yerlerindeki 17 gizli depoya dair şifreli haritalar ele geçilmişti. Daha sonra iki depo daha saptanmış, ardından da örgütün ikinci kuşağının önde gelen temsilcilerinden sayılan üç üyesi pusu kurularak yakalanmıştı. Polisin şimdiye kadar çözdüğü şifreli belgelerle RAF'in sadece 11 deposu tespit edilebilmiş, Almanya'daki diğer depoları ise bulunamamıştı. Bu sebeple Seevetal'de tesadüfen bulunan varilin örgütün 12'nci deposu olup olmadığına ilişkin soruşturma yürütülüyor.

PARMAK İZİ VE DNA ÖRNEKLERİ BULUNMASI UMULUYOR

DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Aşağı Saksonya Eyalet Emniyet Teşkilatı, incelemelerin hâlâ sürdüğünü, ilk ipuçlarının Devrimci Hücreler (Revolutionäre Zellen, RZ) adlı başka bir örgüte işaret ettiğini, ancak Kızıl Ordu Fraksiyonu bağlantısının da hâlâ ihmal dahilinde değerlendirildiğini belirtti. Ele geçirilen onlarca döküman arasında kundaklama ve patlayıcı yapımına dair kılavuzlar ile ateşli silahlar ve diğer yaralanmaların tedavisine ilişkin açıklayıcı bilgiler olduğunu da aktardı.

Kriminal teknisyenlerin ve uzmanların bölgeden aldığı parmak izi, DNA örneği gibi buluntuların ise hâlâ incelendiği, bu amaçla Federal Emniyet teşkilatı ile yakın işbirliği yapıldığı, ele geçirilen bütün doküman ve malzemelerin incelenmesi sonucu ortaya çıkacak raporun önümüzdeki hafta açıklanacağı belirtildi.