AREA Araştırma’nın Ekim ayı seçmen anketi sonuçları açıklandı. Ankete göre, Cumhur İttifakı'nın toplam oyu yüzde 43.5 seviyesindeyken Millet İttifakı ve diğer muhalefet partilerinin oyu ise yüzde 56.5'e ulaştı.

Korkusuz gazetesinde Ahmet Takan'ın aktardığı sonuçlar şöyle:

Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz? (Yüzde-Geçerli oylar üzerinden)

AKP: 34.7 CHP: 27.7 İYİ Parti: 12.7 MHP: 8.8 HDP: 8.7.

Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 51.1. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı yüzde 33.0. Kararsız/ sandığa gitmem diyenlerin oranı ise yüzde 15.9. (Geçerli oylar üzerinden)

Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu? (Toplam seçmen üzerinden)

‘Kararsız/sandığa gitmem’ diyenler dağıtıldığında; Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 60.8. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise yüzde 39.2.

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Tayyip Erdoğan’a oy verme davranışınız nasıl olur? (yüzde)

Oy veririm: 31.3 Kararsız kalırım: 18.6 Oy vermem: 50.1

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı buluyor musunuz? (yüzde)

Başarılı: 33.9 Başarısız: 57.8 Fikrim yok: 8.3

Hükümetin ekonomi politikasını başarılı buluyor musunuz? (yüzde)

Başarılı: 22,4 Başarısız: 71.9 Fikrim yok: 5.7

Ekonomideki kötü gidişin sebebi sizce nedir? (yüzde)

Hükümetin yanlış politikaları: 57.5  Dış Güçler: 29.9  Diğer: 2.8 Fikrim tok: 9.9

Sizce, Türkiye’nin en önemli sorunu nedir? (yüzde)

Ekonomi/hayat pahalılığı/yoksulluk: 65.7 İşsizlik: 8.3

Eğitim sistemi/eğitimsizlik: 4.5 Diğer: 17.2 Fikir belirtmeyen: 4.4

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yönelik mesajında “…siz Erdoğan ailesinin değil, bu devletin şerefli memurlarısınız. Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa durun” şeklindeki sözlerini nasıl karşılıyorsunuz? (yüzde)

Olumlu: 48.7 Olumsuz: 36.6 Fikrim Yok: 14.7

Türk Silahlı Kuvvetleri Birlikleri’nin Suriye ve Irak’a gönderilmesine ilişkin 2 yıl süreli Meclis tezkeresine CHP’nin ‘hayır’ oyu vermesini nasıl karşıladınız? (yüzde)

Olumlu: 42.7 Olumsuz: 42.9 Fikrim yok: 14.4

Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin seçimlere ittifak halinde girmesi durumunda oy verme davranışınız nasıl olur? (yüzde)

Oy verebilirim: 21.6 Kararsız kalırım: 21.0 Oy vermem: 56.6

AREA Araştırma Başkanı Murat Karan'ın anket sonuçlarına ilişkin analizleri şöyle: İYİ Parti yüzde 12.7 oy oranı ile ülkenin en büyük 3’ncü partisi konumundadır.

DEVA Partisi yüzde 3.1 oy oranı ile beş büyük partinin ardından gelmektedir.

CHP oylarının özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidara yönelik eleştirilerinin ardından yükselişte olduğu görülmektedir (yüzde 27.7)

İttifaklar açısından değerlendirildiğinde; Cumhur İttifakı (AKP-MHP) (yüzde 43.5), Millet İttifakı (CHP- İYİ Parti) (yüzde 40.4) seviyesinde, HDP ve diğer partilerin toplamı ise ( yüzde 16.1) şeklindedir.

Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olmadığını açıklaması ve 4’üncü kuruluş yıldönümü kutlamalarında kullanılan milli görüş dilinin İYİ Parti oylarında bir miktar erimeye sebep olduğu görülmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi “Başarısız” bulunmaktadır. Seçmenin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem”e desteği artarak devam etmektedir.