Annesinin gözaltına alınması tehdidiyle ajanlık dayatıldı iddiasıArtı Gerçek

Gözaltına alınan gençler, tehditle ajanlık dayatmasına maruz kaldıklarını belirterek İHD'ye başvurdu. Bir öğrencinin annesinin gözaltına alınmasıyla tehdit edildiği öğrenildi.


Mardin merkez ve ilçelerinde 14 Şubat günü birçok eve yapılan baskınlarda gözaltına alınan 22 kişi, alınan ifadelerinin ardından sonraki günlerde serbest bırakıldı. Gözaltına alınan gençlere, HPG’lilerin Bagok Dağı ve Ömeryan kırsal bölgesindeki faaliyetlerine dair sorular yöneltildi. Gözaltında bulundukları sırada gençlerin “ajanlık” dayatmasına maruz kaldığı da öğrenildi. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre gençler bu nedenle İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi'ne başvuru yaptı. Önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunmaya hazırlanan gençler gözaltında yaşadıklarını anlattı.  

ANNESİ İLE TEHDİT EDİLDİ İDDİASI

Nusaybin ilçesinde gözaltına alan Mehmet Akyüz (22), götürüldüğü İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'de kendilerini polis olarak tanıtan sivil giyimli kişilerin kendisine ‘Bizimle çalışmanı istiyoruz’ dediğini anlattı.

Artuklu Üniversitesi öğrencisi olduğunu belirten Akyüz, gözaltında kaldığı 4 gün boyunca söz konusu bu kişilerin 4 kez ‘mülakat’ adı altında kendisi ile isteği dışında görüştüğünü aktardı. Akyüz,  “Kendileri ile çalıştığım zaman maddi ve manevi yardımcı olacaklarını söylediler. Benden çok şey istemeyeceklerini sadece söyledikleri kişileri tanıyıp tanımadığını soracaklarını söylediler. Buna göre gidip o kişileri tutuklayacaklarını belirttiler” dedi.

Bu talebi reddetmesi üzerine ise, ‘Anneni de buraya getirip, karşı hücrene koyarız’ tehdidi ile karşılaştığını iddia eden Akyüz, bu yaşananları avukatına anlatması üzerine söz konusu kişilerin bir daha kendisi ile görüşme gerçekleştirmediğini kaydetti.

6 KEZ 'MÜLAKATA' GÖTÜRÜLDÜ

Kızıltepe’de gözaltına alınan ve götürüldüğü Mardin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'de ajanlık dayatmasına maruz kalan bir diğer isim Sait Sırdaş.

Gözaltında bulunduğu süre boyunca psikolojik baskı görüp, sivil polislerin kendisini ‘mülakat’ adı altında 6 kez görüşmeye çağırdıklarını belirten Sırdaş, bu görüşmelerde tehditle ajanlık dayatmasında bulunulup, yine ‘Sen bize yardımcı olursan biz de sana maddi ve manevi yardımcı oluruz’ gibi tekliflerde bulunulduğunu söyledi.

Polislerin sürekli tanımadığı kişiler üzerinden kendisine bir takım şantajlarda bulunduğunu söyleyen Sırdaş, yapılan tehditler nedeniyle serbest kalmış olsa da kaygılı olduğunu dile getirdi.

BAĞLANTILI HABERLER