Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, TÜBİTAK çatısı altında aşı ve ilaç geliştiren bilim insanlarıyla buluştu. "Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek" diyen Sancar, aşı karşıtı olmanın mantık dışı bir tavır olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST için TÜBİTAK'ın onur konuğu olarak Türkiye'ye gelen Sancar, "TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu" ile buluştu.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinin (MAM) Konferans Salonu'ndaki toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK MAM Başkan Vekili Dr. Osman Okur, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitü Müdürü Burcu Özsoy, TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü ve Covid-19 Türkiye Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Şaban Tekin katıldı.

NOBEL ÖDÜLLÜ BİLİM İNSANI SANCAR: AŞI KARŞITI OLMAK MANTIK DIŞI

"Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma" başlıklı toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Sancar, aşı karşıtlığı konusunda bir mesajının olup olmadığıyla ilgili "Ne diyeceğimi bilmiyorum çünkü aşı karşıtı olmak bence mantık dışı bir tutum. Aşı karşıtı olmak mantıklı bir tutum değil" yanıtını verdi.

‘KANUNLAR ZORLAMASA BİLE AŞI OLMAK GEREK’

Görev yaptığı üniversitenin aşı olmayanları kabul etmediğini kaydeden Sancar, "Türkiye kanunları zorluyor mu bilmiyorum ama kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek, yoksa başkasını tehlikeye sokuyorsunuz. Buna hakkınız yok" değerlendirmesinde bulundu.

‘HARİKA İŞLER BAŞARMIŞLAR’

Sancar, "Türkiye'de aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldınız. Aşı çalışmalarının geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?" sorusu üzerine, "Çok başarılı buldum. Bazılarından haberim vardı ama bu kadar ayrıntılı bilmiyordum. Gerçekten 3 yıl içinde harika işler başarmışlar ve iyi öğrenciler yetiştirmişler, gerçekten çok beğendim" dedi.