Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Atina'nın Türkiye üzerinden Yunanistan'a ulaşmaya çalışan sığınmacılara yönelik muamelesiyle ilgili olarak üç Yunan bakana bir mektup yazdı. Vatandaşı Koruma, Göç ve İltica ile Denizcilik bakanlarına gönderilen 3 Mayıs tarihli mektupta, Yunanistan'ın 'geri itme iddialarını baskın kanıtlara rağmen şu ana kadar sadece yalanlamakla' yetindiğini belirten Mijatovic, artık bunun yeterli olmayacağını belirtti.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Mijatovic, "Sizi bu uygulamalara son vermeye ve hem geri itme iddialarının hem de güvenlik güçlerinin kötü muamelesine dair suçlamaların bağımsız ve etkili şekilde soruşturulmasını sağlamaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı. Mijatovic, Türkiye'den Yunan adalarına ulaşan göçmenlerin Yunan güvenlik güçlerince botlara bindirilip Türkiye sularına geri itildiğine dair vakalara yönelik bildirimlerin arttığını aktardı.

'RESMEN KABUL EDİLDİKTEN SONRA DA GÖNDERİLİYORLAR'

Mijatovic, bu kişiler arasında, Yunanistan tarafından resmen sığınmacı olarak kaydedildikten sonra Türkiye sularına gönderilenler dahi olduğunu ifade etti. Mijatovic, Türkiye'den kara ya da deniz yoluyla Yunanistan'a ulaşan sığınmacılar doğru bir prosedür izlenmeden geri çevrildiğinde, bu tarz ihlallerden korunmak için başvuracakları bir mercinin olmadığını belirtti.

Mijatovic, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliğinin 2018 yılındaki raporunda Türkiye'ye geri gönderilen sığınmacılara ilişkin güvenilir iddialara yer verildiğini ancak buna rağmen aynı yöndeki suçlamaların sürdüğünü ifade etti. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, "Üye devletler, bu tür vakalarda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin üçüncü maddesini ve BM Mülteciler Sözleşmesi'ndeki geri gönderme yasağını ihlal etmediklerine kanaat getiremezler" dedi.