Anayasa Mahkemesi’ne seçilecek üye için TBMM’ye önereceği 3 isimden biri olan Avukat Kenan Yaşar’ın paylaşımları gündem oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+’ları hedef alan hutbesini savunan paylaşımları ortaya çıktı. Geçen yıl Ankara Barosu’nun açıklamasını kınayan bir açıklama yapan Yaşar'ın "DİB Hutbesinden Rahatsız olanlar, cehalet ve sapkınlık içinde bulunup her fırsatta milletin değerlerine ve İslam’a olan düşmanlığını necaset dolu zihinlerinden ortaya dökenlerdir” ifadelerini kullandığı görüldü.

Daha önce AKP'den milletvekili aday adayı olan Çorum Baro Başkanı olan Kenan Yaşar'ı bizzat Adalet Bakanlığı'nın desteklediği iddiaları ortaya atılmıştı. TBMM'den AKP ve MHP oylarıyla seçileceği iddiası gündeme gelen Yaşar'ın, Ankara Barosu’nu hedef alan açıklaması şöyle:

“Sesi çağlar öncesinden gelen ses sekiz dokuz nesil önceki büyükleriyle aynı zihinsel dogmatik sınırlara sahip ifadeleriyle inancımıza hadsiz ve hudutsuz saldırı hiçbir şekilde eleştiri hakkının ifade özgürlüğünün arkasına sığınılamaz. Nefret söyleminin varlığı iddiası ile nefretin asıl kaynağı bu denli bir metnin altına imza atan Ankara Barosu adını görmek hukuk adına üzüntü verici olup metni hazırlayanların, metne sahip çıkanların herkesi şiddetle kınıyorum” dedi.

Yaşar’ın İsrail’i terörist sayan paylaşımları da bulunuyor. "Yıkılacağın gün yakındır Ey terörist İsrail!” ifadelerini kullanan Yaşar'ın, Yahudilerle ilgili ırkçı bir fıkrayı alıntıladığı da görüldü.

  

NE OLMUŞTU?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 24 Nisan 2020 Cuma hutbesinde şunları dedi:

“Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikâhsız hayatın İslamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.

ANKARA BAROSU’NDAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

İHD Ankara Şubesi ve Ankara Barosu, Erbaş’ın söylemlerinin nefret yaydığını belirterek Erbaş hakkında 26 Nisan’da suç duyurusunda bulundu.

Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmayı şaşkınlıkla ve ibretle izledik. Şaşkınlığımız; sesi çağlar öncesinden gelen bu şahsın, bir devlet kurumunun başında oturup söylemini kutsal sayılan değerler üzerine inşa ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesindeki kan kokan cüreti sebebiyledir.

Aldığımız ibretse, anılan şahsın içinde bulunduğu takvim yılında yaşamasına rağmen bundan sekiz-dokuz nesil önceki büyükleriyle aynı zihinsel ve dogmatik sınırlara sahip olmak için insan onuruna karşı gösterdiği büyük direnişten kaynaklanmaktadır.

Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp, kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır. Anılan şahsı ve ona hak veren zihniyeti büyük bir şaşkınlık ve ibretle kınadığımızı tüm kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”