Seda TAŞKIN


+GERÇEK- Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da bir otelde ocak ayı il başkanları toplantısında açıklamalarda bulundu. Babacan güçlendirilmiş parlamenter sistem önerilerinin diğer partilerin çalışmalarıyla birleştirildiğini belirterek, yakın zamanda açıklama yapacaklarını söyledi. Babacan, “Gerekli anayasa değişikliğiyle beraber ülkemizin demokrasinin güçler ayrımını çok daha sağlam bir zemine oturacak bir çalışmayı tamamlamış olacağız” dedi. 

Babacan’ın konuşmalarından satır başlıkları şu şekilde: 

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamıyorum diyebiliyorlar. Dün darbe destekçisi dediklerine bir gün sonra sarmaş dolaş olabiliyorlar. Dün darbe destekçisi dediklerinde bir bakıyoruz havaalanında karşılıyorlar. Bir gün ‘düşman’ dediğine ertesi gün sarmaş dolaş oluyor. Dünya, sağı solu belli olmayan bir ülke olarak bakıyor Türkiye’ye. İş birliği yapılacak bir aktör olarak görülmüyoruz.  Benim Dışişleri Bakanı olduğum dönemde olmadığımız masa hemen hemen yoktu. Şimdi olduğumuz masa hemen hemen yoktu.”

Bugün otokrat bir ortaklığın iktidarı var. Bunun adı otoriter yönetimdir. Sayın Erdoğan, krizlerin ortağı Bahçeli ve 28 Şubatçı Çin muhibbi Perinçek ile birlikte, ülkeyi görülebilecek en hukuksuz dönemlerden birine sokmuştur.

Sözümona yeni bir ekonomik uygulama açıklıyorlar. Döviz kurunun düştüğü algısını yaratmak için eş zamanlı gizli gizli Merkez Bankası'nın arka kapısından dolar satıyorlar. Sadece o birkaç gün içerisinde 9 milyar doların satıldığını öğrendik. Bunu gizli saklı yapıyorlar. 

İlk önce 1 Ocak 2019'da akraba bakanın olduğu dönemde başladılar. 130 milyar doları bu şekilde çarçur ettiler. Bu kötü yola düştü mü, kötü alışkanlıklar kazandı mı bir daha dönüşü olmuyor. Kötü alışkanlıklar maalesef tekrar tekrar kendisini yeniliyor. 

Bakıyoruz sabah akşam "yerli ve milli" masalı anlatıyorlar. İktidar alacağı 3 kuruş için itibarımızı beş paralık ediyor. Biz bu hallere düşecek bir Türkiye bırakmamıştık. Bunlar yerli diye diye en büyük zararı ülkenin yerlisine verdiler. Milli diye diye milli değerlerimizi, itibarımızı yerle bir ettiler. Bu ülkenin dış politikasının başarısı ancak itibardan geçer. İtibarınız yoksa dış politikada başarılı olmanız mümkün değil.

Her gün kendi vatandaşının hakkını yiyen, hukuksuzca davranan bir ülkenin, devletin uluslarası itibarı olmaz. İtibar ancak hukuk devleti olmakla sağlanır

Ülkemizdeki tüm sorunların çözümünün, daha çok adaletten ve daha çok özgürlükten geçtiğine inanıyoruz. Türkiye’yi dünyadaki demokratik ülkeler ligine yükseltmekte kararlıyız. 

Gelir dağılımında adaletin tesis edildiği, hak ve özgürlüklerin doyasıya yaşandığı bir ülkenin anahtarını cebimizde taşıyoruz. Seçim günü geldiğinde, bu anahtar tam demokratik Türkiye’nin kapısını açacak.

Ülkemizi ileriye taşıyacak gençlerin hayalini, başka ülkeler süslüyorsa, bu ülke asla orta gelir tuzağından kurtulamaz. Liyakatin yerini sadakatin aldığı bir ülkede, siz ağzınızla kuş tutsanız başaramazsınız.

Gençler özgürlük istiyor. Gençler adalet istiyor. Gençler refah istiyor. Gençler kaliteli bir hayat istiyor. Gençler liyakate değer verildiğini görmek istiyor. Gençlerin haklı çığlıklarını duyurmaktan onur duyuyoruz.