Babacan: Rakel Dink'i yalnız bırakmayacağız, tehditler ayrımcılığı teşvik eden siyasi iklimin ürünüdürArtı Gerçek

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Hrant Dink Vakfı ve Rakel Dink'e yönelik ölüm tehditleri üzerine bir mesaj paylaştı.


Hrant Dink Vakfı, elektronik posta yoluyla "Bir gece ansızın gelebiliriz" ifadesini içeren tehdit mesajı gönedildi. Mesajda Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve vakıf avukatı da ölümle tehdit edildi ve ülkeyi terk etmeleri istendi.

BuNun üzerine Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Hrant Dink Vakfı’na yönelik tehditler, ayrımcılığı teşvik eden bir siyasi iklimin ürünüdür. Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı her kesimi savunacak, Rakel Dink’i ve vakıftaki arkadaşlarını yalnız bırakmayacağız.” dedi.

Tehdidin İstanbul Valiliği ve Şişli Emniyetine bildirildiğini ifade eden Hrant Dink Vakfı şu açıklamayı yapmıştı: "27-28 Mayıs 2020 tarihlerinde Hrant Dink Vakfı’na email yoluyla yazılı ölüm tehdidi ulaştığını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Şişli Emniyeti ve İstanbul Valiliği’ne durumu yazılı olarak bildirdik. Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de resmi kurumların bilgisi dahilinde, herkesin gözü önünde öldürülmesinden önce de duymaya aşina olduğumuz ve bugünlerde marifet sayarak kimi çevrelerce sıkça tekrarlanan “Bir gece ansızın gelebiliriz” sloganını da içeren tehdit, Hrant Dink Vakfı’nı “kardeş masalları” anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink’i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor.

Son dönemde yükseltilmesinde sakınca görülmeyen ırkçı, ayrımcı, nefret dili ancak bu tür korkunç yaklaşımları tetikler, cesaretlendirir, azmettirir. Her vatandaşın eşit, özgür ve adil yaşamasını sağlamak için çalışmak Türkiye’de siyaset yapan tüm kesimlerin görev ve sorumluluğudur. Oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak ve tüm yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak üzere bu talihsiz duyuruyu yapmanın da bizim görevimiz olduğu kanaatindeyiz.

    

2007’den sonra daha adil, özgür, eşit bir Türkiye’ye katkı sunmak için kurulan ve o günden beri çalışmalarını bu yönde sürdüren Hrant Dink Vakfı olarak; tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi saygıyla duyururuz.' (HABER MERKEZİ)

Hrant Dink Vakfı, kendilerine e-posta yoluyla gelen mesajda ‘Bir gece ansızın gelebiliriz” denilerek Rakel Dink ve avukatların tehdit edildiğini açıklamıştı. Şişli Emniyeti ve İstanbul Valiliği’nin bilgilendirildiği belirtilen açıklamada, “Tehdit, Hrant Dink Vakfı’nı ‘kardeş masalları’ anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink’i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor” denildi. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER