Bakan Soylu: Sokağa çıkma yasağı uygulamasına henüz ihtiyaç yokArtı Gerçek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, solağa çıkma yasağı taleplerine, 'Evde kal' çağrıları ile vatandaşları evde tutabiliyoruz' yanıtı verdi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtlıyor.

Kamuoyunun talep ettiği sokağa çıkma yasağı hakkında açıklama yapan Bakan Soylu, evde kal çağrısı ve 65 yaş üstü yurttaşların sokağa çıkma yasağı dışında bir uygulama yapılmayacağını yineledi.

'ALAMAYACAĞIMIZ BİR TEDBİR YOK'

'Bizim almayacağımız hiçbir tedbir yok' diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal izalasyonu sağladıklarını belirtti, ancak pazartesi işe gitmek zorunda olacak çalışanlar hakkında bir açıklama yapmadı:

"Valilerimizle değerlendirme yaptık. Bunu Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Son 4 5 gündür Türkiye'de hayat yüzde seksen durmuştu bundan 4-5 gün önce. Sokağa çıkma yasağı koyabiliriz. Güvenliğe, sağlığa, gıda tedariği yapanlara koymayacağız. Bunların dışında sosyal izolasyonu sağlamış durumdayız. 'Evde kal' çağrıları ile vatandaşları evde tutabiliyoruz. Bugün sokakları, meydanları gördünüz. İstanbul'da Ankara'da sokaklar meydanlar tamamen boş. Şu an yüzde 95 civarında hayat eve çekildi. Yarını ve diğer günü de izleyeceğiz. Türkiye'deki toplu taşıma yüzde 70 azaldı. Şehirlerarası ulaşımda yüzde 94 oranında azaldı.

'İZALASYONU SAĞLAYAMAYACAK OLURSAK TÜM TEDBİRLERİ ALIRIZ'

Ekonomi muhakkak etkilenecektir ancak ekonomi etkilenir diye bir kaygımız yok. Bizim için 4 konuyu ayakta tutmak önemli. Sağlık sistemi, tedarik gıda, kamu düzeni ve sosyal izolasyonu sağlayacağız. Bunu sağlayacak bir süreci oluşturmaya çalışıyoruz. Oluşturamazsak tüm tedbirleri alırız." (HABER MERKEZİ)