AKP’nin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmek istemesine karşı 80 baro başkanı, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) bir araya geldi. Toplantıda TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu iktidarla pazarlık yapmakla suçlayan başkanlar, Feyzioğlu’ndan çalışmaya karşı 80 baro olarak ortak bildiri hazırlamaları halinde bunu okuyup okumayacağını sordu. Feyzioğlu ise “Okumam” yanıtını verdi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre baro başkanları, toplantıda TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na sert eleştirilerde bulundu. Yoğun tartışmaların yaşandığı, zaman zaman gerilimin arttığı toplantıda, 53 baro kesin olarak çalışmaya karşı çıktığı, 13 baronun ise sadece nispi temsil sistemini desteklediği, diğer baroların ise çekimser kaldığı öğrenildi.


NİSPİ TEMSİL SAVUNMASI

Toplantıda, iktidarın çalışmasına karşı 80 baronun ortak bildiri yayımlaması üzerinde duruldu. Bu noktada bir başkan, Feyzioğlu’na “80 baro olarak biz ortaklaşıp açıklama hazırlarsak siz okur musunuz” diye sorduğu aktarıldı.

“Okumam” yanıtını veren TBB Başkanı Feyzioğlu’nun toplantıda nispi temsil sistemini savunduğunu, bu konuyu bazı baroların istediğini iddia etti. “Burada 80 baronun ortaklaşması yok. Ben Birlik başkanı olarak ortaklaşma olmayan bir yerde bir şey demem” diyen Feyzioğlu’nun, “Ben çoklu baro sistemine FETÖ projesi dedim. Nispi temsili kastetmedim” ifadesini kullandığı dile getirildi.


KAYSERİ BARO BAŞKANINDAN FEYZİOĞLU’NA: YÜZÜMÜZDEKİ MASKELERİ ÇIKARALIM

Kayseri Baro Başkanı Cavit Dursun’un, yaptığı konuşmada Feyzioğlu’na yönelik sert eleştiriler yaparken “Yüzümüzdeki maskeleri çıkaralım, samimi olalım” dediği öğrenildi.


BARO BAŞKANLARINDAN TBB BAŞKANINA: NE PAZARLIKLAR YAPTINIZ’

Bazı baro başkanlarının da Feyzioğlu’na, “Siz bu sürecin neresindesiniz, kimlerle görüştünüz, ne pazarlıklar yaptınız” diye sorduğu öğrenildi. Feyzioğlu’nun ise kendisinin de çalışmaların içeriğini basından öğrendiğini, özel bir bilgisinin olmadığını savunduğu kaydedildi.