Merkezi Amerika’da bulunan Government Accountability Project isimli kuruluşta çalışmalar yürüten araştırmacı gazeteci Zack Kopplin, Barzani ailesinin servetinin boyutuna ilişkin önemli bir dosya üzerinde uzun zamandır çalışma yürüttüğünü açıkladı.

Çalışmasını tamamladığını belirten Kopplin, Barzani ailesinin milyar dolarlarca servetini konu alan dosyaya ilişkin resmi twitter hesabından açıklamalarda bulunarak belgeleri paylaşacağını duyurmuştu.

Barzani ailesinin servetini konu alan araştırma çalışmasına ilişkin ilk belgeler prospect.org adresinde yayınlandı.

Kopplin, paylaştığı belgelerde Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin Miami’de 18.3 milyon dolar değerinde 12 bin metrekarelik mülk satın aldığını ortaya koyuyor. Ayrıca Mesrur Barzani’nin kardeşi Muksi Barzani adına alınan birçok mülke ait belgeler de bulunuyor.

4 MÜLK İÇİN 75 MİLYON DOLAR ÖDEME

Kopplin hazırladığı haberde şu bilgilere yer verdi: “Barzanilerin, California ve Virginia’daki malikaneleri de içeren, Amerika’da dört kez para saklarken yakalanmalarına yetecek kadar gizli mülkü var. Toplu olarak, aile yalnızca bu dört mülk için 75 milyon doların üzerinde ödeme yaptı. Bu yatırımlar muhtemelen ailenin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gizli servetinin sadece küçük bir kısmını temsil ediyor. Bu özelliklerin hiçbiri Panama Belgeleri tarzı bir sızıntıyla keşfedilmedi. Bunun yerine, vekil sahipleri ve onları korumak için pahalı hukuk firmaları olan dört mülkün hepsinin maskesi düştü, çünkü ajanları küçük hatalar yaptı.”

ABD İLE KARŞILIKLI ÇIKARLAR

Kopplin haberinde ABD’nin üslerini beslemek için Barzani ailesinde aldığı yakıtlara karşılık ABD’de yatırım yolu açtığını belirterek, “Kürdistan’daki Amerikan üslerini beslemek için yapılan yakıt alımlarının, Pentagon’dan piyasa fiyatlarının önemli ölçüde üzerinde ücret alan Barzanilerin tercih ettiği askeri müteahhitlere yönlendirildiği bir planın aracısıydı. Bu anlaşmalardan elde edilen gelirlerin bu malikaneleri finanse etmesi oldukça olası. Barzaniler gibi insanların saklayacak paraları olduğu sürece kurumsal sırlar sorun olmaya devam edecek. Amerika’da bunun için tek gerçek çözüm, bir muhbir tarafından Delaware belgelerinin sızdırılmasıdır” dedi.