Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Kadıköy'de gazetecilerle buluştu. Genel Başkan Erkan Baş, milletvekilleri Sera Kadıgil ve Ahmet Şık, soruları yanıtlayarak, gündemdeki siyasi tartışmalara dair açıklamalarda bulundu.

“Seçim ittifakı basın emekçilerinden en fazla yardım isteyeceğimiz konu. Çünkü ittifak konusunda oldukça yanlış bilgiler dolaşıyor var birçok kişi tarafından da seçim ittifakının nasıl olduğu bilinmiyor” diyen Baş, oy oranı hedeflerinin en az yüzde 3 olduğunu dile getirdi. Bu oy oranının doğru bir dağılımla parlamentoda bir grup oluşturmak anlamına geldiğin altını çizen Baş, “Tayyip Erdoğan’ı yenmeyi ve parlamentoda sosyalist bir blok kurmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar parlamentoda olmayanların parlamentoda olmasını istiyoruz. Memlekette yok sayılan, ezilen kim varsa onların parlamentoda temsil edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Ama burada odaklandığımız nokta bizim bu kişileri temsil etmemiz değil, onların kendi kendini parlamentoda temsil etmesi. İlk defa oy kullanacak seçmenler bizim açımızdan çok önem taşıyor” ifadelerini kullandı. 

Millet İttifakı’nın heyecanlandırmadığı, cesaretlendirmediği, umutlandırmadığı çok büyük bir genç kesimin olduğunu söyleyen Baş, bugüne kadar solla hiç alakası olmayan, muhafazakar ailelerin çocuklarından TİP’e bir yönelimi olduğunu, bunun nedeninin de sınıfsal ayrım olduğunu vurguladı.

'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM PARLAMENTOSU KURUCU GÖREV ÜSTLENECEK'

İleri Haber'de yer alan habere göre Baş şunları söyledi:

“Halk İttifakı, üçüncü ittifak ve onun içerisinde sosyalist bir kuvvet öne çıktıkça CHP’nin de ona göre bir Cumhurbaşkanı adayı belirleyeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönem parlamentosu bir nevi kurucu bir görev üstlenecek ve TİP, daha önce temsil edilmeyen kesimleri orada temsil edecek, hedefimiz bu. Önümüzdeki dönemin ana muhalefeti olmak istiyoruz. İttifak meselesinde sol içi bir tartışmaya girmeyeceğiz. Çağrımız şudur: Seçime girme hakkı olan bütün partiler, kendi listeleriyle bu ittifakın çatısı altında buluşmalı. Gerginlik artırmayacağız ama korku politikalarına da teslim olmayacağız. İktidar, koltuğunu korumanın en önemli yolu olarak toplumu sindirmeyi görüyor. İktidarın solcuları en çok vurduğu yer inanç ve ahlak meselesi. Ama bizim kimseyi dini inancı sebebiyle dışlamamız veya parti üyeliğini engellememiz söz konusu olamaz. En basiti Konya örgütümüze bakalım, il binasının açılışına gittiğimde yaklaşık 50 üyemizin 20’sinin başörtülü kadınlardan oluştuğunu gördük.”

KADIGİL: SANDIKLARI KORUYACAĞIZ

TİP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, sandık güvenliğini çok önemsediklerini ve çok fazla insan gücüne ihtiyaç olacağını belirtirken, “Diğer siyasi partiler ve sendikalarla beraber hareket edilecek bir sandık güvenliği hareketi başlatıldı, biz de bunun içindeyiz. TİP olarak önceki seçimlerde olduğu gibi seçim güvenliği konusunda diğer siyasi partilerle hareket edecek ve tüm gücümüzle sandıkları korumak için çaba harcayacağız” dedi.

ŞIK: GİDEBİLECEKLERİNİN KANITI ORTADA

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise seçim döneminde bir sertleşmenin olacağını, HDP’nin ya da başka partilerin kapatılması gibi şeylerin gündemde olduğunu ancak Türkiye Barolar Birliği seçiminde Metin Feyzioğlu’nun kaybetmesi gibi bir örneğin de bulunduğunu hatırlatarak, “Kenetlenildiğinde tek adamların nasıl gidebildiğini çok yakın zamanda baro seçimlerinde gördük. Aynı İBB seçiminde olduğu gibi genel seçimde de birçok hilenin ve baskının olacağını düşünüyorum ama şu da bir gerçek: Evet gidecekler, gidebileceklerinin kanıtı ortada” dedi.