Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 415'inci gününde sürüyor. Sabah erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden, Urfa Adliyesi önüne gelen anne ve oğlu, oruçlarını nöbet tuttukları alanda açtı. Ailenin adliye binası önünde kurduğu “Adalet Sofrası’na” Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, HDP belediye eşbaşkanları, HDP Diyarbakır ve Urfa İl Kadın Meclisi üyeleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve HDP bileşeni partilerin kadın temsilcilerinden oluşan heyet misafir oldu.

Heyet, iftardan önce ailenin adalet talebine dair adliye binası önünde bulunan “Şenyaşar ailesi adalet köşesi”nde basın açıklaması yaptı. Açıklamada kadınlar adına konuşan HDP’li Ayşe Acar Başaran, “Bugün bir yılı aşkın süredir Urfa Adliyesi önünde adalet arayan, adaletin sesini Türkiye ve bütün dünyaya taşıyan Emine Şenyaşar'ı kadın meclisi üyeleri ve bileşenleri olarak ziyaret ettik. Bir yılı aşkın süredir yaz kış, sıcak soğuk demeden nihayetinde Ramazan ayında oruç demeden mücadele veren Emine Şenyaşar'ın yanındayız" dedi.

'YARGIYI ARIYORUZ'

Şenyaşar ailesinin 4 yıl önce Urfa milletvekili ve korumalarının saldırısına uğradığını belirten Başaran şöyle devam etti: "Önce işyeri önünde sonrada yaralılar hastaneye götürüldüğünde hastanede linç edilerek katledildi. Emine Şenyaşar'ın eşi ve iki çocuğu bu katliamda yaşamını yitirdi. Suçluyu cezalandırması gereken yargı yine bizi şaşırtmadı. Yargıyı Emine Şenyaşar'ın dediği gibi betonun altında aramaya çalışıyoruz."

‘FAİLLER CEZALANDIRILMADI’

Emine Şenyaşar’ın her gün adaletin olmadığını gösterdiğini dile getiren Başaran, "Emine Şenyaşar burada yargının olmadığını, adaletin çoktan ortadan kalktığını, yargının sopa haline gelerek muhaliflere karşı kullanıldığını her gün adalet mücadelesiyle gösteriyor. Darp edildi, defalarca gözaltına alındı, tehditlere maruz kaldı ama yılmadı. Bu mücadelesinin ardından 4 yıl sonra faillerden birazı gözaltına alınıp tutuklandılar. Oğlu haksız hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutuluyor. Emine Şenyaşar'ın eşi ve çocuklarının failleri halen cezalandırılmadı, tıpkı binlerce olayda olduğu gibi. Bizde bugün adalet sesini yükseltmeye geldik. Emine annenin sesini bir kez daha her yere ulaştıracağımızı belirtmeye geldik" diye konuştu.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜTME SÖZÜ VERİYORUZ’

Van, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir'de ailelerin cezaevlerindeki hukuksuzluklara karşı Adalet Nöbeti tuttuklarını hatırlatan Başaran, "Cumartesi anneleri kayıplarının bulunması faillerin yargılanması için adalet mücadelesi veriyor. Gezi'de, Suruç'ta yakınlarını kaybedenler adalet mücadelesi yürütüyor. Bunlar için tek bir adım atmayan iktidar muhalefete sıra gelince bu sopayı en sert biçimde kullanmaktan geri durmuyor. Bugün bu ülke cezaevinde katiller, tecavüzcüler yok, siyasiler var. Çeteler ellerini kollarını sallayarak halkı tehdit etmeye, cinayet işlemeye devam ediyorlar. Biz buna karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Annenin bu mücadelesini büyütmenin sözünü kendisine de veriyoruz. Bu ülkedeki bütün failler yargılanana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Buradan iktidara bir kez daha seslenmek istiyoruz. Koruduğunun çete güçleri halka karşı suç işlemeye devam ediyor. Gün gelecek bu suçlardan sizlerde yargılanacaksınız. Bir gün gelecek sizde adalete ihtiyaç duyacaksınız. Bütün bu hukuksuzlukların hesabını yargı önünde mutlaka ama mutlaka verecekseniz. Sadece failler değil annenin gözyaşlarını akıtanlarda bunun hesabını verecek" şeklinde konuştu.

‘OĞLUMU BIRAKSINLAR’

Ardından söz alan Emine Şenyaşar, adalet talebini yenileyerek "Oğlumu bıraksınlar. Ailemi öldürenleri tutuklasınlar. Kayıtları çıkarsınlar, suçumuz varsa diğer çocuklarımı da alsınlar, tutuklansınlar. Ben bayramımı da adliye önünde yapacağım" dedi.

Ardından oruç, okunan ezan eşliğinde yapılan “Adalet” temennisi ve dualar ile açıldı.

İftarın ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir ve Urfa il başkanlıklarından heyetler aileye destek ziyaretinde bulundu. (MA)