Foto: Reuters


İsrail ordusunun Batı Şeria'da düzenlediği baskınlarda en az dört Filistinli hayatını kaybetti.

Batı Şeria'daki baskınlara ilişkin açıklama yapan Filistin Sağlık Bakanlığı, dört Filistinlinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

İsrail ordusundan bir sözcü ise, bu sabah 'Hamas'ın bir hücresine baskın düzenlediklerini' ve baskınlarda ‘çatışma yaşandığını’ ifade ederek, "en az 4 Hamas militanının" öldüğünü açıkladı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Hamas güçlerinin saldırı hazırlığında olduğu iddiasıyla bölgede operasyon başlattıklarını açıklamıştı.

REUTERS: SON AYLARIN EN ŞİDDETLİ ÇATIŞMASI YAŞANDI

Batı Şeria'nın en büyük üçüncü şehri olan Cenin yakınlarında çatışmalar tırmanmıştı.

Reuters'ın aktardığı habere göre bu sabah saatlerinde Batı Şeria'da son ayların en şiddetli çatışması yaşandı.

İsrailli sözcünün yaptığı açıklamada, Batı Şeria'nın merkezindeki Biddu Köyü’nde çapraz ateş sonucu üç Hamas militanının öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada, "Burkin Köyü yakınlarında bir şüphelinin gözaltına alınması için düzenlenen baskında yaşanan silahlı çatışmada bir terörist öldürüldü" denildi.

HAPİSHANEDEN TÜNEL KAZARAK KAÇAN 6 FİLİSTİNLİ YAKALANDI

İsrail ordusu, geçen hafta ülkenin en sıkı güvenlik önlemleri alınan Gilboa Hapishanesi'nden tünel kazarak kazan 6 Filistinli mahkûmdan son ikisinin de yakalandığını duyurmuştu. Mahkûmlar kaldıkları koğuşta aylarca kazdıkları 10 metrelik tünelden bundan iki hafta önce kaçmıştı.

Ağustos ayında İsrail ordusunun Cenin yakınlarındaki mülteci kampında bir şüphelinin yakalanması için düzenlediği baskın sırasında yaşanan silahlı çatışmada ise dört Filistinli hayatını kaybetmişti.

Bu olaydan haftalar önce iki Filistinli istihbarat görevlisi ile İsrail'in saldırı hazırlığında olduğundan şüphelendiği bir başka Filistinli, İsrail ordusunun Cenin'de düzenlediği baskınlarda öldürülmüştü.

Mayıs ayında İsrail ordusu ve Hamas arasındaki gerginliğin tırmanması sonucu çoğu Filistinli 250'ye yakın kişi hayatını kaybetmişti. (BBC Türkçe)