Elazığ Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde görev yapan Hifzullah Kutum sosyal medya hesabından "Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan" paylaşımını yapmıştı. Kutum, Akşener'in ziyaretinin ardından gözlatına alınan esnaf Cemil Taşkesen'e destek için bu paylaşımda bulunmuştu.

Yaptığı paylaşım nedeniyle savunması istenen Kutum’a, paylaşımı ne amaçla yaptığı ve bu ifadenin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine yönelik bir tehdit/kasıt içerip içermediği” soruldu.

Kutum ise savunmasında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında gerçekleşen resmi temaslarda, görselde yer alan Kürdistan ifadesinin ve bayrağının kullanıldığını” söyledi. Ek olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mesud Barzani ve Mesrur Barzani’yle olan resmi temaslardaki verilen karelerde yer alan Kürdistan ifadesi ve bayrağının kullanıldığına dikkat çekti.

Kutum’un soruşturma sonucunda verilen uyarı cezasına yaptığı itiraz, Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Peker tarafından reddedildi. Ret yazısında, “Uyarma cezası zaten en alt ceza olduğu için kararın kaldırılması söz konusu değildir” denildi.

AÇIĞA ALINDI

"Terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla rektörlük tarafından açığa alınan Kutum, daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce gözaltına alındı.

Konu ile ilgili Fırat Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada "Sosyal medyadaki paylaşımları ile terör örgütü propagandası yaptığı değerlendirilen araştırma görevlisi, Rektörlüğümüzce açığa alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bahse konu kişi ile ilgili ayrıca adli makamlara da suç duyurusunda bulunulmuştur" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)