HDP, İrfan Fidan’ın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) üye seçilmesi ile ilgili Genel Kurul’da genel görüşme talep etti.

Genel görüşme talebinin gerekçesine dair konuşan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, yargıda kadrolaşmaya dikkat çekti. Kerestecioğlu, “Cumhuriyet savcılığından Cumhuriyet başsavcı vekili ve Cumhuriyet başsavcılığına, oradan altı günlük Yargıtay üyeliğine ve Anayasa Mahkemesi üyeliğine uzanan çok hızlı bir kariyere sahip bir savcı, ismi İrfan Fidan. Önlenemez demeyeceğim, teşvik edilen yükselişi, bir de Hakan Fidan vardı, onunla karışmasın. Fidanlar sanıyorum iktidarın haznesinde önemli bir yer tutuyor. İrfan Fidan İstanbul Başsavcısı’yken 27 Kasım 2020'de HSK tarafından Yargıtay üyeliğine seçildi ve mazbatasını 11 Aralık 2020 tarihinde aldı. Aslında her şey kendisini AYM üyeliğine taşımak için tertip edilmişti” dedi.

‘BIÇAK SIRTINDA KARARLAR ALINMASIN İSTİYORLAR’

Kerestecioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fidan'ın eşine fiziksel şiddet uyguladığına ve mal varlığındaki artışın nedeninin karıştığı yolsuzluk ve rüşvet ilişkileri olduğuna dair hakkında çıkan iddialar ise hiç araştırılmadan terör kumpası denerek kapatıldı. İrfan Fidan hop orada, hop burada, bir Yargıtay, bir Anayasa, bir önceki savcılık. Nasıl oldu bu sıçrama? Şimdi, nerede iktidarın yargıyı kullanarak muhalefeti susturmak istediği bir dava varsa bu şahıs oradaydı. Hangi davalar bunlar? 17-25 Aralık yolsuzluk, Selam Tevhid gibi soruşturmaları durdurmayı amaçlayan karşı hukuk operasyonları, şike davası, binlerce akademisyenin ihraç edildiği barış bildirisi, Cübbeli Ahmet Hoca, MİT tırları, Balyoz, Reza Zarrab, Can Dündar, Erdem Gül, Gezi ve Osman Kavala gibi kritik davaların hepsinde savcılık yapmıştı Fidan. AYM'de 7'ye karşı 8 gibi bıçak sırtında alınan kararlar artık alınmasın isteniyor ve AYM'nin ‘İfade özgürlüğüdür.’ dediği barış bildirisinden terör suçu çıkarmış birisi bugün AYM üyesi yapıldı.”

‘SİZİN DÖNEMİZİNDE YARGININ BAĞIMSIZLIĞI KALMADI’

HDP’nin önergesi üzerine konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İrfan Fidan’ın üye seçilmesinin teamüllere uygun olmadığını belirtti. Tanrıkulu, “Şimdi bir yargıç yargıçlık etiğine aykırı olarak nasıl böyle bir göreve aday olur? Eğer gerçekten ahlak sahibiyse böyle bir göreve aday olmaması lazım. Dolayısıyla İrfan Fidan bu göreve aday olmakla aslında yargıçlık etiğine uygun davranmamıştır ve bu etiğe bu ahlaka sahip olmadığını göstermiştir. Yoksa yüksek yargıç olmuş tamam atanmış bir biçimde ama kendisini oraya götüren sürece kendisinin aday olmaması lazım. Yargının bütün teamüllerine aykırı olarak yargının bütün etik kurallarına aykırı olarak 107 yüksek yargıç oy vermiş. Eğer oy vermeselerdi Sayın Cumhurbaşkanının önüne gidemezdi, böyle bir durum var. Sizin döneminizde yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı tamamen ortadan kalkmıştır. Kuvvetler ayrılığı bitmiştir kuvvetlerin birliği vardır. Yargının başka bir genel müdürlükten Karayolları Genel Müdürlüğünden HSK’nin bir farkı kalmamıştır. Fakat sizin döneminizde bu dönemde yargıya güven en dipte, yüzde 30’larda. Sizin döneminizde gezici - cezalandırıcı heyetler oluştu. Sizin döneminizde yargı denen bir kurum kalmamıştır” diye konuştu.

HDP’nin genel görüşme talebi AKP-MHP oylarıyla reddedildi. (MA)