Bir gazeteci daha saldırıya uğradıArtı Gerçek

ÇGD, MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Bilgili'nin, İdris Özyol'u tehdit ettiğini belitti.


Antalya'da yayınlanan Akdeniz'de Yeni Yüzyıl gazetesinde köşe yazarı olan gazeteci İdris Özyol, bu akşam saatlerinde gazete binasının önünde bir grup saldırgan tarafından darp edildi.

Özyol'u uzun süre sopalarla döven saldırganlar olay yerinden koşarak uzaklaştı. Aldığı darbelerle yüzünden ve sol kolundan yaralanan Özyol için çevredekiler 112 Acil Çağrı Merkezi'nden yardım istedi. İdris Özyol, Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı.

İdris Özyol, tedavisinin tamamlanmasının ardından polis merkezine giderek ifade verdi, saldırganlardan şikayetçi oldu. Daha sonra açıklama yapan Özyol, bir süredir telefonda tehdit edildiğini söyledi. Kendisinin bir siyasetçi tarafından tehdit edildiğini ve bu kişinin adını polise verdiğini belirten Özyol, "Saldırganları bu siyasetçinin azmettirdiğini düşünüyorum. Sanrım bu saldırı bir gözdağıydı. Gazetecinin yazdığı yazının karşılığı yazıdır, eşkıyalık yapmanın bir anlamı yok. Bunun adı siyaset değil haydutluktur" dedi.

CHP Milletvekili Aydın Özer ve CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul ve bir grup gazeteci de İdris Özyol'u ziyaret ederek saldırıyı kınadı. 

İdris Özyol'un muhalif yazılarıyla bilindiği belirtiliyor.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi'nden yapılan açıklamada, "Taş devri zihniyetini taşıyan saldırganların derhal yakalanması talebiyle İdris Özyol’a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Özyol ve diğer gazetecilere tehditler savuran MHP İlçe Başkanı Talu Bilgili hakkında savcıları göreve davet ediyoruz. Gazetecileri hedef gösteren, saldırganları kışkırtan kim varsa hesap vermelidir. ÇGD olarak bu konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz" denildi.

MHP İLÇE BAŞKANI BİLGİLİ TEHDİT ETMİŞTİ

Muratpaşa Belediyesi Meclisinin mayıs ayı toplantısı sırasında CHP grubunun, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın posterini asması üzerine yaşanan tartışmanın kentteki tüm gazetecilerin gündemi olduğu anımsatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"MHP İlçe Başkanı Talu Bilgili’nin, gerek Mecliste gerekse de sonrasında yaptığı tehditler, birçok gazetede haberleştirildi. Konuyu köşe yazıları ve sosyal medya paylaşımlarına taşıyan gazeteci İdris Özyol da Bilgili’nin tehditlerinden nasibini almıştı. Bugün ise tehditler adresini buldu!"

TUNCAY ÖZKAN: BU ALÇAKLIKLARIN SONUNU HUKUK GETİRİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile saldırıyı kınadı. Özkan, "Bu alçaklıkların sonunu hukuk getirir. Hukuk koksa da hukuk çaredir. İktidar destekli bu saldırıların önlenmesi hukukun ödevidir. Gazetecilere dönük bu saldırıları lanetliyorum. İdris Özyol a şifa diliyorum. Adalet bir gün gelecek hatırlatıyorum" ifadelerini kullandı.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ da 10 Mayıs'ta saldıya uğramıştı. Saldırganlar ise serbest bırakılmıştı. (Kaynak: DHA/ Cumhuriyet) 

BAĞLANTILI HABERLER