Yağmur KAYA


ARTI GERÇEK-  İstanbul Valiliği, iki Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin tutuklanmasına tepki göstermek için bir araya gelen öğrencilere dönük polis müdahalesinde 159 öğrencinin gözaltına alındığını duyurdu. Artı Gerçek'e bilgi veren Avukat Seher Dursun gözaltına alınan öğrencilere su verilmediğini ve öğrencilerin ters kelepçeyle bekletildiğini söyledi. Dursun, öğrencilere su ve yiyecek vermek isteyen avukatların, "Suyun içerisinde ne olduğunu bilmiyoruz" denilerek engellendiklerini belirtti.

AKP'li Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemler bir ayı geride bıraktı. Son olarak iki öğrencinin 'toplumun bir yarısını aşağılamak' suçundan tutuklanmasıyla birlikte öğrenciler bugün Güney Kapı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. 

    

POLİSTEN ÖĞRENCİLERE: AŞAĞI BAKIN

Polisin iki kez müdahale ettiği açıklamada aralarında tutuklanan öğrencilerin avukatı Ezgi Önalan'ın da bulunduğu en az 77 öğrenci 'aşağı bakın' denilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrencilerden biri gönderdiği mesajda, "Selamlarımızı iletin hepimizi tutuklasalar da baskılarla yılmayız, siz rektörlüğü alın yeter" dedi. 

    

BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİ: NÖBETTEYİZ

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, okulun polis ablukasına alınmasının ve dışarıya çıkmalarının engellenmesinin ardından, 'Kayyumluk' adını verdikleri rektörlük binasının etrafında toplandı. Öğrenciler, Melih Bulu ile görüşme talep ediyor.

Rektörlük binası önünde nöbete başlarken bir öğrenci, "Bu insanın hesap vermeden gitmemesini istiyoruz. Sabaha kadar buradayız, Kayyım çıkana kadar gitmiyoruz " dedi.

NÖBET TUTAN ÖĞRENCİLERE POLİS MÜDAHALESİ

Rektörlük binası önünde nöbet tutan öğrencilere polis müdahale etti. Gözaltına alınan öğrencilerden biri, "Anneme küfür edilerek gözaltına alındım" paylaşımında bulundu.

 

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, polis müdahalesine ilişkin yaptığı açıklamada öğrenci ve akademisyenleri hedef aldı. Valilik açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır."

PAYLAN: FAŞİZME İNAT ASLA AŞAĞI BAKMAYACAĞIZ

Rektörlük önünde nöbete desteğe gelen HDP Milletvekili Garo Paylan Artı Gerçek'e konuştu. "Boğaziçi öğrencilerini aşağıya baktırmaya çalışan anlayışı lanetliyoruz" diyen Paylan, "Faşizme inat asla aşağı bakmayacağız" sözleriyle polis müdahalesine tepki gösterdi.

Paylan, üniversitelere kayyım atayan anlayışın bugün de öğrencilere zulmettiğini vurgulayarak, "Herkesi susturmaya çalıştıkları dönemlerde bu sessizliği bozan her zaman öğrenciler olmuştu" dedi.

VALİLİK: 159 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada 159 öğrencinin gözaltına alındığı duyuruldu.  Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen 108, Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerinden vazgeçmeyen göstericilerden 51 olmak üzere toplam 159 şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştır."

REKTÖR YARDIMCISI VE DANIŞMANI ATANDI

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerin nöbet ve eylemleri sürerken Rektör Yardımcılığına Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Rektör Danışmanı görevine ise Dr. Oğuzhan Aygören atandı. 

Rektör Danışmanı olan Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan Aygören Deva Partisi Kurucular Kurulu üyesi olmasıyla tanınıyor. Aygören’in özgeçmişi de DEVA Partisi'nin internet sitesinde yer alıyor. 

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi'ne kayyım olarak atanan Melih Bulu'ya karşı 3 Nisan tarihinden bu yana protesto gösterileri düzenleyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, kampüste yaptıkları resim sergisi sonrası iktidara yakın medya kuruluşu ve İslamcı kulüpler tarafından hedef haline getirilmişti. "Toplumun bir yarısını aşağılamak" suçlamasıyla gözaltına alınan dört öğrenciden 2'si tutuklanmıştı.

 

Tutuklamaların ardından bugün Güney Kampüs önünde yapılacak eyleme yönelik polis müdahalesinde en az 77 öğrenci gözaltına alınırken okul içinde toplanan öğrencilere de özel güvenlik müdahalede bulundu. Müdahale sırasında arbede yaşanmıştı.

HDP MİLLETVEKİLLERİNE POLİS BARİKATI

Polisler, HDP milletvekilleri Dilşad Cambaz, Serpil Kemalbay ve basın emekçilerinin önünü de barikat ile kapatmıştı.

KAYA: ASIL GENÇLERE SALDIRANLAR KUTSALLARA HAKARET EDİYOR

Öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Milletvekili Hüda Kaya, "Ortada bir hakaret yok, velev ki hakaret olsun, alay olsun. Kimse Allah'tan çok Allahçılık yapamaz. Kuran'da hakaret karşısında uzaklaşmak gerekildiği yazılır. Asıl, gençlere saldıranlar, hedef gösterenler kutsallara hakaret ediyor" demişti.