Suriye ordusu cihatçıların da aralarında bulunduğu silahlı grupların ellerindeki son büyük şehir olan İdlib'e yönelik operasyona hazırlanırken Rusya Devlet Başkanı ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ılımlı muhaliflerin radikal gruplardan ayrılması ve sivillerin durumu gibi konuları görüşmek için Soçi'de bir araya geldi. Son olarak 7 Eylül'de üçlü Tahran zirvesinde görüşen iki lider, 10 gün içinde ikinci kez bir araya gelmiş oldu. 14:51'de başlayan görüşme 16:41'de sona erdi ve 110 dakika sürdü.

Erdoğan'ı Soçi'deki resmi konutu Boçarov Ruçey'de konuk eden Putin, görüşme öncesinde fotoğraf verdikten sonra Erdoğan'a hitaben "İlişkilerimiz hayli aktif ve olumlu bir biçimde gelişiyor. Bu, ticari ekonomik ilişkilerimiz için de geçerli. Bu alandaki ilişkilerimiz hızlı bir tempoyla gelişiyor. İlişkilerimizin geliştiği bir diğer alan da hem bölgesel hem de uluslararası alanda güvenlik konusunda yaptığımız işbirliği. Sorunlar çok fazla, aralarından bazılarıysa çok karmaşık. Fikir alışverişi yapmak ve çözülmemiş sorunlara çözüm aramak için sizi gördüğüme çok memnunum" dedi.

Daha sonra söz alan Erdoğan da siyasi, askeri, ekonomik birçok konularda fikir alışverişlerimiz birbirimizi güçlendirecek boyuttadır. Soçi'den çıkacak açıklama inanıyorum ki bölgeye de çok daha farklı bir umut olacaktır" ifadelerini kullandı.

İki liderin görüşmesinin ardından heyetler arası görüşme başladı. Bu görüşmelerin de sona ermesinin ardından ortak bir basın toplantısı yapılması bekleniyor.

İLGİLİ HABER: TÜRKİYE İDLİB'DE MEVCUT STATÜKONUN KORUNMASINDAN YANA

CANLI BLOG

Soçi kentinde düzenlenen zirvede yaşananlar dakika dakika şöyle:

17:00 İki liderin görüşmesinin ardından heyetlerarası görüşmelere geçildi.

16:41 İki lider arasındaki görüşme sona erdi.

15:05 Erdoğan: "Siyasi, askeri, ekonomik birçok konularda fikir alışverişlerimiz birbirimizi güçlendirecek boyuttadır. Soçi'den çıkacak açıklama inanıyorum ki bölgeye de çok daha farklı bir umut olacaktır."

15:00 Putin: "İlişkilerimiz hayli aktif ve olumlu bir biçimde gelişiyor. Bu, ticari ekonomik ilişkilerimiz için de geçerli. Bu alandaki ilişkilerimiz hızlı bir tempoyla gelişiyor. İlişkilerimizin geliştiği bir diğer alan da, hem bölgesel hem de uluslararası alanda güvenlik konusunda yaptığımız işbirliği. Sorunlar çok fazla, aralarından bazılarıysa çok karmaşık. Fikir alışverişi yapmak ve çözülmemiş sorunlara çözüm aramak için sizi gördüğüme çok memnunum."

14:51 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi başladı.

14.05 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti için özel uçak 'CAN' ile saat Rusya'nın Soçi kentine gitti. Erdoğan'ı Soçi Uluslararası Havalimanı'na gelişinde Soçi Belediye Başkanı Anatoli Pakhomov, Rusya Dışişleri Bakanlığı protokol yetkilileri ve Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz karşıladı.
Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Soçi'ye gitti.

19.30 İki lider görüşma sonrası ortak açıklam yaptı. İdlib'de silahlardan arındırılmış bölge konusunda mutabık oldukları açıklandı.

"ÇOK ÖENEMLİ MESAFE KATTETTİK"

Erdoğan şunları söyledi: 

"Sayın Putin ile Suriye konusunu son olarak Tahran’da düzenlenen zirvede ele alma imkanı bulmuştuk. Türkiye olarak hassasiyetlerimizi açıkça ifade etmiştik. Bugün de vardığımız mutabakatı sahada nasıl hayata geçirebileceğimizi müzakere etme imkanını bulduk. İkili ve heyetler arası görüşmelerimizde, İdlib’de karşılıklı endişelerimizi hedef alan çıkış yolu bulunmasında çok önemli mesafe kattettik.

"MUHALİFLER AYNI YERDE KALMAYA DEVAM EDECEK"

Muhalifler ve rejim kontrolü arasındaki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık. Muhalifler bulundukları alanda kalmaya devam edecekler. Buna karşılık, radikal grupların söz konusu alanda faaliyet göstermemelerini sağlayacağız. Rusya, İdlib çatışmasızlık bölgesinde saldırılmayacağını temin için gereken tedbirleri alacaktır.

BİRLİKRE DEVRİYE GÖREVİ

Gerek üçüncü tarafların provokasyonlarını, gerekse ihlallerin tespitini ve engellenmesini de yine birlikte temin edeceğiz. Rusya ve Türkiye, silahsızlandırılmış bölge sınırlarında koordineli devriye faaliyeti gösterecektir. Türkiye, İdlib çatışmasızlık bölgelerindeki gözlem noktalarını da tahkim edecektir. İdlib’de insani kriz yaşanmasının önüne geçtiğimize inanıyorum. Türkiye, İdlib meselesinde de üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.

FIRAT'IN DOĞUSU...

Bu mutabakat konuya taraf ülkeler için de önemli bir kazanımdır. Ayrıca, Suriye sahasındaki teröristlerin varlık gösterdiği alanların İdlib’le sınırlı olmadığına dikkat çektik. Asıl yapı PYD YPG’dir. Bu örgütün Fırat doğusunda gerçekleştirdiği katliamlar ve etnik temizlik faaliyetleri ortadadır. Suriye’nin geleceğine yönelik en büyük tehdit, Fırat'ın doğusundaki terör yuvalarından kaynaklanmaktadır. Öncelikle bu terör bataklıklarının kurutulması gerekiyor. Biz hem Fırat Kalkanı hem de zeytin dalı harekatıyla önemli adımlar attık. 4 bin km'lik alanı DEAŞ ve PKK’lılardan temizledik. Suriyeli kardeşlerimizin güven içinde dönmelerini sağladık. Benzer adımların PYD YPG’nin elinde bulunduğu diğer bölgeler için de atılması önem arz ediyor.

Astana garantörlerinin, BM Suriye özel temsilcisiyle geçen hafta başınDa Cenevre’de anayasa komitesi toplantısının sonuçlarını değerlendirdik. Hedefimiz önce bir anayasanın oluşması, ardından orada demokratik bir seçimin gerçekleşmesi ve ondan sonra da Suriye halkının kendi gerçek demokratik iktidarına kavuşmasıdır. Komitenin kuruluş sürecine en kısa sürede tamamlamak için çabalarımızı hızlandırmak konusunda mutabık kaldık.

Putin işe şöyle konuştu:

Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan ile çok yapıcı ve kapsamlı görüşmeleri yaptık. Bu sene dördüncü kez bir araya geliyoruz. Bugün özellikle Suriye’deki çözüm konularını ele aldık. Yaşam koşullarının iyileştirilmesi konusunda beraber çalışma yürütüyoruz. İdlib konusunda işbirliği içindeyiz.

"SURİYE İLE DE GÖRÜŞECEĞİZ"

Silahlı muhaliflerin hükümet birlikleri ile temas noktasında 15 Ekim 2018 tarihine kadar 15-20 kilometrelik silahsızlanma alanı kurmaya karar verdik. Aynı zamanda Suriye yönetimi ile İdlib’de silahsızlanma alanı kurulması fikrine görüşmeye hazırlanıyoruz. Genel olarak bu adım Suriye yönetimi tarafından destekleniyor. Yakın zamanda Suriye yönetimi ile ek görüşmeler gerçekleştireceğiz. Anayasa komitesinin oluşturulması çalışmalarına devam edeceğiz. Amacımız komitenin çalışmalarına en yakın zamanda başlanılması. Faydalı görüşme gerçekleştirdik. Bu sene dördüncü görüşmemiz. 10 gün önce Rusya-Türkiye- İran görüşmelerine katıldık. Ticaret hacmimiz yüzde 34 arttı. Bu Nisan ayında Ankara’da varılan anlaşmalar sayesinde gerçekleşti.

"CENEVREYİ DE DESTEKLİYORUZ"

Bizim düşüncelerimize göre alınan kararların yerine getirilmesi, Suriye’deki çözüm sürecinin pekiştirilmesi, Cenevre’deki görüşmelerin hızlandırılması ve barışın tesis edilmesine katkı sağlayacaktır. Önemli olan şudur ki hem Rusya hem Türkiye, hem Astana formatını kullanacaktır hem de Cenevre’de siyasi çözüm arayışını da sağlayacağız. Bugün ortak, önemli, yapıcı yoğun çalışmalar neticesinde Türk meslektaşlarıma şükranlarımı sunmak istiyorum." (DIŞ HABERLER SERVİSİ)