İstanbul'da cansız manken satışı yapan firmalar ürünlerine Coronavirus önlemleri sonrası talebin arttığını söylediler. Bir firma yetkilisi Fatih Lamuş "Güzel bir talep var. “İnsana benzeyen cansız mankeniniz var mı” diye soruyorlar." dedi.

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle ara verilen düğün salonları kapatılmıştı. Yeni döneme geçilmesiyle 1 Temmuz’da yeniden başlayan düğünlerin belirlenen şartlar dahilinde yapılmasına izin verildi. Birçok kentte düğünlerde takı takılması için cansız mankenler kullanılmaya başladı. Uygulama, cansız manken üretim ve satışının yapıldığı firmalarda hareketliliğe neden oldu.

Beyoğlu Dolapdere’de cansız manken satışı yapan firmalar, hem İstanbul hem de farklı kentlerdeki düğün salonlarından siparişler almaya başladı. Firmalar hazırladıkları cansız mankenleri düğün salonlarına gönderiyor.

DÜĞÜN SALONLARI TALEBİ ARTIRDI

Cansız manken üretimi ve satışının yapıldığı bir firmanın yetkilisi olan Beyhan Tufan, “Makyaj ve saç çok önemli. Biz bu anlamda civardaki firmalara yardımcı olmaya başladık. Bir kadın, bir erkek şeklinde siparişlerimiz başladı. Çünkü düğün sezonu başladı. Burada kalite önemli. Hijyen de sağladığı için talep ediliyor. Uzun süre de kullanılabiliyor. İstanbul’daki veya şehir dışındaki düğün salonları bizi arıyor. Biz de daha önce görüştüğümüz kişiler vasıtasıyla düğün salonlarını aramaya başladık. Onlardan da ufak ufak talepler gelmeye başladı. Her türlü görseli gönderiyoruz” diye konuştu.

Bir hafta öncesine kadar işlerinin durgun olduğunu belirten bir başka firma yetkilisi Cem Sarıyer, “Bu güzel buluş için düğün salonu ve kafeterya sahiplerine teşekkür ediyoruz. Durgunluğumuzun hareketliliğini sağladı. Taleplere cevap vermeye çalışıyoruz. Takılardan sonra silinebilir özelliği olduğundan dolayı hijyenik ürünler. İsteğe göre makyajlı, ten renkli veya farklı renklerle satışlarımız oluyor. Talepler düğün salonlarından geliyor. Bunun yanı sıra kafeteryalardan masalar için siparişler geliyor” ifadelerini kullandı.

‘İNSANA BENZEYEN VAR MI?’

Cansız manken satışının yapıldığı başka bir firmanın yetkilisi Fatih Lamuş ise, “Biz cansız mankenlere maskeyle başlamıştık. Maskeden sonra böyle bir şey çıktı. Düğündeki gelin ve damadın birebir yüzüne yakın bir şey yapmaya çalışıyoruz. Güzel bir talep var. “İnsana benzeyen cansız mankeniniz var mı” diye soruyorlar. Düğün salonları müşterilerine jest yapmak için böyle bir şey istiyor. Sarıyer’den, Bursa’dan arayanlar oldu. Gittikçe de talep artıyor” şeklinde konuştu.