Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesi görüşmeleri sırasında milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Türkiye hükümeti ABD ve Rusya tarafında imzalanan anlaşmalarla yerini ateşkese bırakan Suriye'nin kuzeyine düzenlenen askeri harekat hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ve Rusya’nın imzalanan anlaşmaların şartlarına uymadığını söyledi:

'NETİCE ALAMZSAK HAREKATI YENİDEN BAŞLATABİLİRİZ'

"Bizim hazırladığımız metinler üzerinden müzakere yapılarak mutabakat sağlandı ya da ortak açıklama yapıldı. Arkadaşlarımız da gerçekten çok iyi bir şekilde çalıştılar. Sonuçta burada biz iki ülkeyle de beş gün içinde mutabakata vardık. Burada şu anda bu mutabakatın gereğini yaptılar mı tamamen? Hayır yapmadılar, yapılması lazım. Biz mutabakat gereği üzerimize düşeni yaptık ama tacizler olduğu zaman da gereğini yaptık ama buradan bir netice alamazsak tıpkı Amerika ile denedikten sonra harekatı başlattığımız gibi yine gereğini yapacağız. Bunun başka çaresi yok. Yanı başımızdaki terör tehdidini bizim mutlaka temizlememiz lazım."

'IŞİD LİDERİ BAĞDADİ'NİN YERİNİ, YERİNE GEÇECEK İTHAVİ GÖSTERDİ'

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin ABD operasyonuyla öldürülmesnin ardından yaşananlara da değinen Çavuşoğlu, "Ona en yakın İthavi diye bir adam var onu yakaladık Irak’a verdik. Bağdadi’nin yerini o gösterdi" dedi.