Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde uzaktan eğitim alması engellenen Emre Türkay (33), okumak için verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Kırıkkkale F Tipi Cezaevi’nde hükümlü olarak kalan Türkay, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencesi. İki buçuk yıl önce kendi parası ile bilgisayar alarak cezaevinde eğitimini sürdüren Türkay’ın, uzaktan eğitim talebini kabul eden mahkeme, 3 ay sonra kesinleşmiş kararı bozarak reddetti. Türkay’ın eğitim hakkının engellenmesinin basına yansımasının ardından üst mahkeme, infaz hâkimliğinin kesinleşmiş kararı bozamayacağını gerekçe göstererek Türkay’ın eğitim hakkı talebini kabul etti.

‘GAZETECİLERİN YARDIMIYLA GAZETECİLİK BÖLÜMÜNÜ BİTİRECEĞİM’

Cumhuriyet gazetesinden Zehra Özdilek’e mektup gönderen İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencisi Türkay, mahkeme kararlarını göndererek eğitiminin engellenmesinin üst mahkeme yoluyla kaldırıldığını yazdı. Olayın basına yansımasının bu kararda etkili olduğuna inandığını dile getiren Türkay, “Üst mahkeme bu hukuksuzluğa dur dedi. Uzaktan eğitimimin önünde engel kalmadı. İtiraz ettiğim üst mahkeme verdiği kararla ‘kesin kararı öyle kafana göre değiştiremezsin’ dedi. İşe bakın ki gazetecilik bölümünü, gazetecilerin desteği, yardımıyla bitirmiş olacağım. Bu dört yıldır aldığım derslerden daha önemli bir ders ve öğretiydi” ifadelerini kullandı.