İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 21 yıldır tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve artan hak ihlallerini protesto etmek amacıyla cezaevlerinde 27 Kasım’da süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatıldı. 9’uncu grubun devraldığı eylem, 43’üncü gününde devam ediyor.

MAHMUR’DA 22’NCİ GÜNÜNDE

Federe Kürdistan Bölgesi’ne bağlı Mahmur Kampı’nda da İmralı tecridine karşı kadınlar öncülüğünde 18 Aralık’ta açlık grevi eylemi başlatıldı. Mahmur Şehit Aileleri Derneği’nde sürdürülen eylem, 22’nci gününe girdi.

AİLELERDEN İMRALI İÇİN BAŞVURU

Öte yandan Öcalan ve İmralı'daki diğer tutukluların aileleri, yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. 

İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve vasisi Mazlum Dinç, yılbaşı nedeniyle İmralı’ya gitmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. İmralı’daki diğer tutuklular Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin de avukatları aracılığıyla görüşme başvurusunda bulundu.

Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, 15 Mart 2015'ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde yakınlarıyla görüştü. Hamili Yıldırım ise İmralı'ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015'ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi. İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine geçtiğimiz 2 Mart'ta sağlanan son görüşme imkanında görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım'la görüşme sağlanamamıştı.

TELEFON HAKKI

Öcalan, 21 yıl aradan sonra ilk defa 27 Nisan'da telefonla görüşme hakkını kullanabilmişti. İmralı’daki diğer tutuklular da 2015 yılından sonra ilk kez aileleriyle aynı tarihte telefon görüşmesi gerçekleştirebilmişti.

21 yılda sadece bir kez kullandırılan telefon görüş hakkına da 7 Eylül’de 6 aylık yasak getirildi. Öte yandan 30 Eylül tarihinde ise aile görüş yasağı da getirildiği ortaya çıkmıştı. (MA)