ÇHD’li avukatlar açlık grevine başladıArtı Gerçek

Hukuksuz yargılamalara karşı 59 gün açlık grevi yapan ÇHD’li tutuklu avukatlar, bu kez ülkenin tamamını ilgilendiren gerekçelerle açlık grevine başladıklarını duyurdu.


'Hukuksuzluğun deşifre edilmesi' için geçtiğimiz yılın Ocak ayında başlattıkları açlık grevini 59 gün sonra amacına ulaştığı açıklamasıyla sonlandran KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, adil yargılama hakkı başta olmak üzere ülkenin tamamını etkileyen uygulamaların son bulması için yeniden açlık grevine başladı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve üye avukatlar Aycan Çiçek, Aytaç Ünsal, Barkın Timtik, Ebru Timtik, Engin Gökoğlu, Ayşegül Çağatay ve Oya Aslan tutuklu bulundukları cezaevlerinde açlık grevine girdiklerini açıkladı.

Başta gizli tanık uygulaması, itirafçlık, çevre katliamı, tecrit ve işkenceye olmak üzere, müvekkillerinin adil yargılanması için açlık grevine başladıkların belirten avukatlar, Mustafa Koçak ile Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in adil yargılanma ve kazanılmış hakları savunma amacıyla ölüm orucunda olduğunu söylediler. ÇHD'li avukatlar, açlık grevi eylemlerini, "Müvekkillerimizin talepleri taleplerimizdir, kabul edilsin" açıklamasıyla duyurduktan sonra çevre katliamından, hasta tutuklulara yapılan işkencelere kadar taleplerini sıraladılar.

MUNZUR VADİSİ'NDEN AYDER YAYLASINA HASANKEYF'TEN  KAZ DAĞLARINA KADAR ÇHD'Lİ AVUKATLARIN TALEPLERİ 

 • Mücadeleler sonucu elde edilmiş yargılama ilkelerinin hayata geçirildiği, savunma ve adil yargılanma hakkının gereklerinin yerine getirildiği, somut, bilimsel delillere dayalı olarak 'suçun' ispat edildiği; belirli, öngörülebilir, açık, halktan yana ve halk için bir yargılama faaliyeti istiyoruz.
   
 • Gizli tanık aldatmacası, itirafçılık/iftiracılık, SEGBİS dayatması, delilsiz, varsayımlara, soyut iddialara dayalı hüküm kurma, ceza yargılama ilkelerinin yok sayılması ile görünüşte bile adil olmayan yargılama oyunları son bulsun! 'Bu 'sözde' yargılamalarla ceza verilmiş tüm siyasi tutsakların hakları iade edilsin, yargılamalar tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılsın!' demek için açlık grevindeyiz.
   
 • 'Etkin pişmanlık' adı altında sürdürülen yozlaştırma politikasının son bulmasını, ihbarcılık, gizli tanıklık gibi sözde delillerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz.
   
 • Vatanımızın her metrekaresinde doğal, tarihi, kültürel güzellikler dizginsiz bir yağmaya açılmış durumdadır. Her şeyi kâr ve tüccar mantığıyla alınır satılır hale getiren, piyasalaştıran iktidar politikalarının halkımızın, çocuklarımızın geleceğini çalmaması için açlık grevindeyiz.
   
 • Maden sahası, nükleer tesis, taş ocağı, boru hattı, turizm, 'kentsel dönüşüm' vb. gerekçelerle Munzur Vadisi'nin, Ayder Yaylası'nın, Salda Gölü'nün, Hasankeyf'in, Kaz Dağları'nın, Mersin'in, Sinop'un, Kuzey Anadolu Ormanları'nın, İstanbul'un, yüzlerce yıllık zeytinliklerin, Trakya topraklarının talanına, yok edilmesine karşı, bu memleketin her santimine duyduğumuz sorumlulukla açlık grevindeyiz.
   
 • Tecride ve hasta tutsaklara yapılan işkencelere karşı insan onurunu savunmak için açlık grevindeyiz.
   
 • Asla çaresiz kalmayacağımızı, hakkımız olanı istemekten, onurumuzu her şeyin üstünde tutmaktan vazgeçmeyeceğimizi göstermek için açlık grevindeyiz ve biz kazanacağız!

(HABER MERKEZİ)