CHP'li İlgezdi'den 'İç Turizm Takip Sistemi'ne tepkiArtı Gerçek

Kültür Bakanlığı tarafından oluşturulacak yapı ile cep telefonu operatörleri müşterisinin hangi şehre ve otele gittiği devlete bildirecek


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020’de devreye alınacak 'İç Turizm Takip Sistemi'yle, cep telefonu operatörlerine müşterilerinin yerlerini bildirme zorunluluğu getirildiğini ortaya koyarak, "Bu düzenleme tam bir fişlemedir. Yurttaşların özel hayat gizliliğini ihlaldir" dedi. 

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan “iç turizm takip sistemi” adı verilen ve 2020’de Kültür Bakanlığı tarafından oluşturulacak yapı ile cep telefonu operatörleri müşterisinin hangi şehre ve otele gittiği devlete bildirecek.

"İç turizm takip sistemi"ne ilişkin açıklama yapan İlgezdi, "Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020’de devreye alınacak 'İç Turizm Takip Sistemi'yle şehir dışına çıkan yurttaşların hangi şehre ve otele gittiğinin bildirilmesi isteniyor! Özel hayatın gizliliğini koruması gerekenlerin, üstelik kanun eliyle anayasayı ve temel özgürlükleri hiçe sayması hukuki bakımdan tam bir kanunsuzluktur" diye konuştu.

Konu hakkında bir basın açıklaması yapan İlgezdi, "Demokratik hak ve özgürlükleri geliştirmek yerine; bu tip baskıcı ve ayrımcı politikalar ülkemize bir fayda sağlamaz" dedi. 

"Kanun yapma yetkisi Gazi Meclis’indir. Gazi meclisin iradesini hiçe sayan bu uygulama yok hükmündedir" diyen İlgezdi, yetkilileri uyararak kişinin rızası olmadan bilgilerin toplanması suç olduğunu hatırlattı. İlgezdi uygulamanın tam bir fişleme olduğunu açıklayarak, "Bu verileri işleyerek dağıtanlar da bu suça ortak olacaktır. Yol yakınken bu uygulamadan vazgeçilmelidir" diye konuştu. 

İlgezdi bakanlığa turizmi geliştirme görevini hatırlatarak önerilerde bulundu: "Cep telefonu harcından trafik cezasına, pasaport harcından Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne kadar her alanda artan vergileri azaltmalarını öneriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesinin artırılmasını ve Sayıştay denetimine tabii tutulmasını öneriyoruz."

BAĞLANTILI HABERLER