CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Şanlıurfa’da belediye başkanlığını kazanmaları durumunda çiftçiye bedava elektrik verecekleri vaadi CHP’li belediyelerde tartışma konusu oldu. Çanakkale Belediyesi Meclisi’nin dünkü toplantısında AKP’li Esra Yüksel, çiftçilerin elektrik ücretlerinin belediye tarafından karşılanmasını istedi. Önerge reddedilince gerginlik yaşandı. CHP’li Başkan Ülgür Gökhan, AKP’lilere “Bu talebinizin yasal olmadığını söylüyorum. Onu Kılıçdaroğlu’na sorarsınız. Burası Kılıçdaroğlu’nun yönettiği bir meclis değil” sözleriyle tepki gösterdi. 

YETKİ BAKANLIKTA

Cumhuriyet’in haberine göre Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de AKP ve MHP grubu aynı konuda önerge verdi. CHP’li Başkan Vahap Seçer, Cumhur İttifakı’nın elektriğin pahalı olduğunu, çiftçinin zor durumda olduğunu kabul ettiğini söyledi. Bu konuda yetkinin Tarım Bakanlığı’na ait olduğunu hatırlatan Seçer, “Tavsiyem, bu önerge Tarım Bakanlığı’na gönderilmeli” dedi.

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaorğlu, Urfa’da Aralık 2021’de sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlarla yaptığı toplantıda kentte çiftçilerin yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekmiş, “Bize Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığını verin, elektriği bütün çiftçilere bedava vereceğiz. Şanlıurfalı kardeşlerim unutmasınlar, tarım stratejik sektördür. Günde 3 sefer yemek yemek, evlatlarınızın karnını doyurmak zorundasınız. Beslenmek zorundayız hepimiz. Tarım, bütün dünyada stratejiktir. Sadece toprakla ilgili değil. 350 bin büyükbaş, 2,5 milyon küçükbaş hayvan, 600 bin de kanatlı hayvan besliyor bu topraklar. Dolayısıyla Şanlıurfa tek başına kendisi için değil, Türkiye için de çok büyük bir kenttir. Emin olun iyi bir politika ile bütün Orta Doğu'nun en önemli merkezi haline gelebilir” ifadelerini kullanmıştı.