İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri'de son günlerde artan intihar ve cinayet olaylarını Meclis gündemine taşıdı. “Huzur şehri olarak bilinen Kayseri'de son zamanlarda çok sık intihar veya cinayet vakası yaşanıyor” diyen Ataş, kentte yaşanan bazı acı olayları hatırlatarak, “İki gün önce, uyuşturucunun pençesine düşen mühendislik fakültesi öğrencisi 22 yaşında gencimiz intihar etti. Hemen arkasından, iş bulamadığı için bunaldığı iddia edilen 29 yaşında bir gencimiz önce annesini, sonra babasını vurdu; annesi ve kendisi rahmetli oldu, babası ağır yaralı” bilgisini verdi.

“Bu acıları derinden hissederken mobilya üretimi yapan ve borcu olduğu söylenen 47 yaşında bir kardeşimiz kendini astı. Bu olaylar sadece iki gün içerisinde yaşandı” diyen Ataş, şöyle devam etti: “Yaşanan bu olaylar ve uyuşturucu vakalarındaki artış, şehrimize karşı sorumluluk hisseden tüm hemşehrilerimizi derinden endişelendirmektedir. Bir an önce meydana gelen bu olayların sebeplerinin tüm yönleriyle ele alınması ve gerekli çalışmaların yapılması son derece de önemli.”

‘PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ÇÖKTÜ’

Sözcü'nün haberine göre konuşmasında Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemini de eleştiren Dursun Ataş, şunları dile getirdi:

“Partili Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi daha 4'üncü yılını tamamlamadan çöktü. Bu sistemle, ülkemizdeki tüm sorunların çözüleceğini, Türkiye'nin ekonomik olarak uçacağını, şahlanacağını, ülkede her alanda istikrarın sağlanacağını iddia eden iktidar yetkilileri bile bugün bu sistemden yakınmaya başladı.

Meclis’in zayıflatılarak tüm yetkilerin bir adama verildiği, liyakat, denge, denetlenebilirlik ve şeffaflığın yok edildiği, ‘hukuk devleti' ilkesinin ayaklar altına alındığı, ekonominin çöktüğü, vatandaşın sefalete terk edildiği bu dönemde ülke olarak tarihimizin en kötü günlerini yaşıyoruz. Bu, sürdürülebilir bir durum değildir.

Bir an önce sandık vatandaşın önüne getirilmeli, ülkemizde adalet ve güveni tesis edecek iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem için gerekli adımlar atılmalıdır.”