Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu. Askeri harekatın ardından imzalanan ateşkes mutabakatı hakkında konuşan Kalın, "Sahada birçok zorluk var. ABD ve Rusya'ya anlaşmaların gereğini yerine getirme çağrısını yeniliyoruz" ifadeleri kullandı.

ASKERİ ÜSSE YERLEŞEN RUSYA, YPG GÜÇLERİYLE DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın "Rusya anlaşmların gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz" derken yaşanan gelişmeden sözetmese de, Rusya'nın ABD'nin Suriye'de Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nda boşalttığı üsse yerleşmesinin ardından yaşanan gelişmeleri işaret etti.


Askeri üssün devir teslim töreninde Rusya ve YPG bayrakları değiştirmişti.

Rus bayraklı askeri konvoy dün, Fırat Nehri üzerinde kurulu Tişrin barajındaki üsse girmiş, Rus askeri birliğin komutanı, YPG komutanlarından Şervan Derviş ile Rusya ve YPG bayraklarının yan yana durduğu bir alanda konuşma yapmışi Konuşmanın ardından üssün devir teslimi gerçekleştirilmişti.

Devir teslim töreninin ardından Rus komutan ve YPG komutanlarından Şervan Derviş, Rusya ve YPG bayraklarını değiştirmişti.

CUMHURBAŞKANI NATO ZİRVESİNE KATILACAK

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

- Trump'la görüşmede S-400 ve F-35 konusu ile ticarette 100 milyar dolarlık hedef konuşuldu.

- Cumhurbaşkanımızın Senatörle yaptığı görüşmede Türkiye'nin beklentileri iletilmiştir.

- Hem ABD hem de diğer ülkelerde ilişkilerimiz bellidir. Burada karşılıklı çıkarların korunması esastır. 

- Barış Pınarı Harekatı yakın tarihin en önemli hadiselerinden biridir. Bu harekatın başarısını gölgeleyecek spekülasyonlardan uzak durulmalıdır.

- Cumhurbaşkanımız NATO zirvesine katılacak. 

- Bu zirvenin NATO'nun geleceğine ilişkin daha berrak bir zirve olacaktır. Türkiye ittifakın temel prensiplerine bağlıdır. Fakat öncelikleri konusunda zihni berraklık için olmak gerekir.

FRANSA, ALMANYA VE İNGİLTERE İLE 4'LÜ ZİRVE YAPILMASI PLANLANIYOR

- Fransa, Almanya ve İngiltere ile 4'lü zirve gerçekleştirecek. O zirvede de ikili ilişkiler, coğrafi konuları ele almayı planlıyoruz. Avrupa meslektaşlarımızın bu zirvenin bir defaya mahsus değil düzenli olarak görüşülmesi taraftarılar.

- Sahada birçok zorluk var. ABD ve Rusya'ya anlaşmaların gereğini yerine getirme çağrısını yeniliyoruz. İdlib ile ilgili hassasiyet var. İdlib gerginliği azaltma mutabakatına bağlıyız, gereklerini yerine getiriyoruz. Rejimin tahrik ve tacizleri engellenmeli. Bunları durdurmak Rusya ve ABD tarafının mesuliyetindedir. 

- Aksi halde orada ciddi bir insani dram meydana gelecektir. Umarım Rus mevkidaşlarımız üzerlerine düşeni yaparlar. Askeri gözlem noktalarımızla ilgili de bir değişiklik söz konusu değildir.

- DEAŞ ile mücadelede aksaklık olmaması için sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Resulayn Tel Abyad bölgesinde DEAŞ'lilerin serbest bırakılmasını hatırlarsak YPG'nin planının ne olduğu açıktır. YPG, DEAŞ tehdidinin devam etmesini istiyor. Terör örgütünün son tahlilde DEAŞ ile mücadele gibi bir sorunu yok. 

- Anayasa çalışmalarından sonra Suriye'de bir seçim süreci gündeme gelecek. Bizim amacımız Suriye'de ve dışındaki tüm Suriyelilerin oy kullanması.

- Batı Şeria'da, Kudüs'te, Gazze'de veya başka bir yerde Filistin topraklarının işgal edilmesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve Filistin halkı özgürleşene kadar, iki devletli çözüm hayata geçirilene kadar da Filistin halkının haklı ve meşru davasında onların yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum.