HABER MERKEZİ- Sosyal medya tacizcilerini teşhir eden 'Tacizci Veri Tabanı' açıldı. Dijital şiddete ve tacize maruz kalanların, söz konusu diyalogların ekran görüntüsünü @tacizciarsivi hesabına DM'den (Direk mesaj) göndermesi yeterli. 

Bianet'ten Çiçek Tahaoğlu'nun haberine göre, hesap bir hafta önce açılmasına rağmen 78 tacizcinin hesabı teşhir edildi bile. Hesabın yöneticisi bir kadın, iki kadın da hukuki konularda destek veriyor. 

Hesabı bir kadın yönetiyor, iki kadın hukuki konularda destek sunuyor. Taciz Veri Bankası’nın “sosyal medyada tacize uğrayan tüm kadınların ortak hesabı” olduğunu söylüyorlar:

“Amacımız; yaşı daha küçük olan, deneyimsiz olan kadın arkadaşlarımıza tacize uğradıklarında yalnız olmadıklarını hissettirmek. Taciz konusunda maalesef deneyimli olanlarımızla da fikir alışverişinde bulunarak yeni savunma yöntemleri geliştirmek…”

Tacizci Veri Tabanı’nın kurucusu “Avukat arkadaşlarımıza hukuki konuları danışıyoruz ama bilinsin ki benim şahsen bir korkum yok” diyor, “İfşa etmeden önce kılı kırk yarıp, emin oluyoruz. Ha, tacizcilerden biri eğer ki o aptal cesaretini gösterip iddia ettiği gibi bir şikâyette bulunur da taciz ettiği kadınları bu gibi hukuki teferruatlardan kurtarmış olur. O mahkemeyi inanın merak ediyorum, gönderdiği taciz mesajlarını nasıl savunacağını”…

Hesap, tacizcileri caydırmayı amaçlıyor. Şimdiye kadar ifşa edilen hesapların çoğu ya gizli hesaba dönüştürülmüş ya kapanmış.

Taciz Veri Bankası’nı kuran kadın, patronunun çocuk istismarcısı olduğunu ifşa ettikten ve patronu tutuklandıktan sonra işsiz kalmış. Artık evden çalışıyor. İşinden geri kalan zamanlarda da erkeklere tacizin ne olduğunu anlatmaya, tacizci erkekleri rahatsız ederek kadınları rahat ettirmeye çalışıyor.

Tacizlerin, hesap yöneticisine yönelmemesi için ismini paylaşmıyor Tahaoğlu haberinde. Ama ilginç bir bilgi daha veriyor:

"Peki ya erkekler tacize uğrarsa tacizciyi bu hesaptan ifşa edebilirler mi? Veri tabanının kurucusu cevaplıyor: “Biz, tacize uğrayan erkekler ekran görüntülerini bize ulaştırırsa bunu da paylaşacağımızı söyledik. Ama nedense şu ana kadar hiçbir erkek bizden böyle bir yardım talep etmedi. Neden acaba?”