Dilop'un yeni sayısı çıktı: Bir Kültür Ağacı Celîlê CelîlArtı Gerçek

Kürtçe-Türkçe kültür sanat dergisi Dilop'un bu sayısında Kürt tarihçi, yazar ve Kürdolog Celîlê Celîl'in hayatı ve çalışmaları hakkında bir dosyaya yer alıyor.


İki ayda bir yayınlanan Kürtçe-Türkçe kültür sanat dergisi Dilop’un Eylül-Ekim sayısı çıktı.

Öykü, hikâye, deneme ve şiir sayfalarının Kürtçe’ye ayrıldığı Dilop’un bu sayısında Necmiye Alpay’ın ‘Barışsızlığımız’, Selim Temo’nun ‘Derenge’ Fewzî Bîlge ve Eyşana Beravî’nin ‘Rawestgeha Hêvîyan’, Sezai Sarıoğlu’nun ‘Ziyaret çarptı beni’,  Hüseyin Çağlayan’ın ‘Ema Lenge’, Gökçer Tahincioğlu’nun ‘Bir coğrafyada çocukluk’, Mîradê Miradan’ın ‘Sê Pêtik’ ve ‘Li ser sinemaya Kurdan’, A. Fikri Işık’ın ‘Amedspor’ Salihê Kevirbirî’nin ‘Hestên Kesk’, Amed Tigris ve Recep Dildar’ın ‘Hesê Karazî û Fehmiyê Bikil’, Arzu Yılmaz’ın ‘Barış mı Savaş mı’,  Müslüm Aslan’ın ‘Surguna Çavan’, Tahir Şilkan’ın ‘Edebiyatta 6-7 Eylül’, Fırat Gewerî’nın ‘Warê Zeus’, Elif Eser’in ‘Hakkımızda devlet vermiş fermanı’, Bextîyar Elî’nin ‘Lava yekemin lava duyemîn’, Evîn Şikakî’nin ‘Rewşen Bedirxan’, Mehmet Öncü’nün ‘Mehîr’ ve Enver Özkahraman’ın ‘Fotoğrafın sözü’ yazıları yer alıyor.

 Dergi, Celîlê Celîl’in yaşamı ve çalışmaları hakkında, İlhami Sîdar, Samî Tan, Recep Dildar, Şeyhmus Diken, Ömer Dilsoz, Mem Bawer, Îrfan Amîda, Zulkuf Ergun, Îsmaîl Dîndar, Fewzî Bîlge, Zeynep Yaş, Gulîzer, Sîdar Ozmen ve Ulku Bîngol'e yönelttiği soruların yanıtlarına yer verdiği bir dosyayı da okurlarla paylaşıyor. (Mezopotamya Ajansı)

BAĞLANTILI HABERLER